Premier Morawiecki na Warmii i Mazurach: Jesteśmy na dobrej drodze, by likwidować bariery rozwojowe

Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wizytę w Piszu. Odwiedził zakład produkcji mebli i spotkał się także z przedsiębiorcami z regionu. W południe szef rządu złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

W ciągu kilku lat jest „w zasięgu ręki” pierwsze miejsce polskiej branży meblowej w Europie – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty w firmie meblarskiej Telmex w Piszu. Podczas krótkiej konferencji prasowej w tym zakładzie Morawiecki podkreślał, że polskie rodzinne firmy meblowe odnoszą coraz większe sukcesy na całym świecie, a „branża meblowa jest naszą branżą eksportową numer jeden”.

„Chciałbym pogratulować wszystkim polskim producentom mebli” – powiedział. „Jesteśmy na dobrej drodze, by likwidować bariery rozwojowe, zależy nam na tym, by ekspansja polskich firm na Europę i na świat była jak najsilniejsza” – dodał. Zdaniem premiera pierwsze miejsce polskiej branży meblowej w Europie „jest w zasięgu ręki w ciągu kilku lat”. Morawiecki dodał, że o ile można sobie wyobrazić życie bez samochodu i telewizora, „bez stołu i krzesła ciężko sobie wyobrazić”.

Premier Morawiecki spotkał się dziś także z przedsiębiorcami z Warmii i Mazur. W spotkaniu z premierem uczestniczyli przedstawiciele zarówno małych jak i dużych firm, nie tylko z branży meblarskiej. Większość z nich prowadzi działalność na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Piski zakład, który odwiedził Premier zatrudnia ponad 300 osób i należy do wielozakładowej firmy z polskim kapitałem, która poza produkcją mebli zajmuje się też przetwarzaniem biomasy energetycznej oraz działalnością TLS (transport, spedycja, magazynowanie).

Przemysł drzewno-meblarski – obok produkcji żywności i tzw. ekonomii wody – uważany jest za strategiczny sektor gospodarki woj. warmińsko-mazurskiego, które plasuje się w czołówce regionów w kraju pod względem wielkości i wartości produkcji tej branży.

Polska jest czwartym eksporterem mebli na świecie i szóstym największym ich producentem. Na eksport trafia 90 proc. produkcji naszych firm. Głównym odbiorcą mebli z Polski są Niemcy, na kolejnych miejscu jest Wielka Brytania, następnie Czechy i Francja.

W programie piątkowej wizyty premiera w Piszu znalazło się też złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Pamiątkowa tablica znajduje się na rondzie, któremu w maju 2010 r. piska rada miasta nadała imię tragicznie zmarłego w katastrofie lotniczej w Smoleńsku prezydenta.

Więcej o wizycie szefa rządu w wiadomościach Radia Olsztyn.

źródło: www.realnapolska.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register