“Psi detektyw” z Elbląga w Sejmie

W Sejmie odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt. Gośćmi posiedzenia byli m.in. policjanci z Warmii i Mazur. Aspirant Iga Sozoniuk z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, zwana przez przyjaciół „psim detektywem” oraz mł. asp. Łukasz Górka z Komisariatu Policji w Olsztynku, który uratował psa Barego od śmierci, a następnie go adoptował, zostali wyróżnieni przez parlamentarzystów za swoją postawę wobec zwierząt.

Podczas posiedzenia dotyczącego postępowania organów ścigania – Policji i Prokuratury w zakresie realizacji zadań wynikających z ustawy o ochronie zwierząt, aspirant Iga Sozoniuk policjantka z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz mł. asp. Łukasz Górka policjant z Komisariatu Policji w Olsztynku, otrzymali podziękowania za swoje zaangażowanie w sprawach dotyczących bronienia praw zwierząt.

Aspirant Iga Sozoniuk – Ace Ventura Psi Detektyw – tak żartobliwie mówią o niej koledzy z pracy. Pod miłą powierzchownością kryje się jednak nieustępliwa policjantka, która skutecznie ściga oprawców zwierząt.

15.03.2017 roku pewnej kobiecie uciekł z domu pies rasy york – miniaturka. Półkilowego, błąkającego się czworonoga znalazła inna elblążanka, która zamieściła ogłoszenie na jednym z portali społecznościowych, o treści „szukam właściciela yorka!”. Na ten apel odpowiedziała 37-latka i w ten sposób zwierzę trafiło pod jej dach. Problem polegał jednak na tym, że ta kobieta nie była właścicielką psa. Nieco później prawowity opiekun czworonoga zadzwonił pod wskazany w ogłoszeniu numer telefonu i dowiedział się, że pies został już przekazany osobie, która podała się za jego właściciela.

Pokrzywdzona kobieta skierowała wtedy swoje kroki do elbląskiej komendy i złożyła zawiadomienie. Sprawą zajęli się policjanci z wydziału do zwalczania przestępczości przeciwko mieniu, a wśród nich asp. Iga Sozoniuk.

Koledzy mówią o niej „psi detektyw”, a to m.in. dlatego, że oprócz tego, że jest policjantką, jest także wielkim miłośnikiem zwierząt i często w swojej pracy ściga tych, którzy łamią ich prawa. Aspirant Iga Sozoniuk na co dzień współpracuje z OTOZ Animals – Schroniskiem dla Zwierząt w Elblągu, podejmując interwencje w miejscach, gdzie dochodzi do znęcania się nad zwierzętami.

Policjantka wspólnie z kolegami z wydziału, już następnego dnia po zgłoszeniu odzyskała yorka. Pies był „więziony” w jednym z mieszkań w centrum Elbląga. Podejrzana w tej sprawie 37-latka usłyszała zarzut oszustwa. Kobieta wyjaśniła, że zrobiła to ponieważ chciała mieć swojego czworonoga.

Innym razem Iga prowadziła dochodzenie w sprawie znęcania się nad zwierzętami. Policjantka od kilku tygodni gromadziła materiał dowodowy w tej sprawie, co pozwoliło na przedstawienie zarzutu 32-letniej elblążance. Kobieta była podejrzana o znęcanie się nad zwierzętami domowymi. Z ustaleń śledczych wynikało, że w ciągu 6 miesięcy kobieta mogła przyjąć nawet kilkadziesiąt chomików, świnek morskich i szczeniaków. Ogłoszenia zamieszczali ludzie, którzy chcieli oddać zwierzęta w dobre ręce i znaleźć dla nich nowy dom. Zeznania świadków wskazywały, że kobieta wypuszczała zwierzęta na „wolność”. „Wolnością” dla gryzoni miała być rzeka Elbląg, a dla szczeniaków – pojemnik na odpady.

Policjantka ustaliła również, że podejrzana wystawiała do sprzedaży na portalach internetowych klatki i boksy, które zostały jej po zwierzętach.

Kluczową rolę w sprawie odegrała informacja od inspektora do spraw ochrony zwierząt pasłęckiego schroniska „Psi Raj”. To właśnie pracownik tego schroniska powiadomił elbląską policjantkę o tej „wyszukanej” praktyce podejrzanej kobiety.

KWP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register