Rekordowe koszty za emisję gazów cieplarnianych zmuszają Elbląg do szukania oszczędności
Wzrost opłat za emisję CO2 po tegorocznych mrozach uderzył w Polską gospodarkę. Pod koniec ubiegłego roku cena za MWh wynosiła średnio już 245 zł, a do 2022 roku wzrośnie o kolejne 10%. Samorządy zmuszone są do szukania oszczędności, by podwyżki w jak najmniejszym stopniu uderzyły w mieszkańców. W tej sytuacji Elbląg stawia na zieloną energię i inteligentne systemy racjonalizacji zużycia ciepła.
Program ochrony powietrza ratunkiem dla miasta
Z roku na rok unijne mechanizmy ograniczania emisji gazów cieplarnianych powodują wzrost cen energii. Skłania to miasta do szukania oszczędności, poprzez inwestycje w nowoczesne, przyjazne środowisku technologie.
W Elblągu władze miasta podejmują liczne działania na rzecz redukcji emisji zanieczyszczeń. W zeszłym roku Rada Miasta przyjęła program ochrony powietrza ze względu na przekroczenie poziomu docelowego benzo(a)pirenu. W ramach programu do czerwca 2026 roku podjęte zostaną szeroko zakrojone działania na rzecz obniżenia emisji z procesu wytwarzania energii cieplnej. Jednym z filarów projektu jest także edukacja ekologiczna, która pomoże uświadomić mieszkańcom problem zanieczyszczeń.
Ogrzewanie budynków odpowiada za 40% globalnej emisji gazów cieplarnianych
Dzięki pozyskaniu dofinansowania z Unii Europejskiej możliwe było przeprowadzenie termomodernizacji budynków jednostek publicznych, jak również wspólnot i spółdzielni. Już teraz ponad połowa sieci ciepłowniczej w mieście składa się z rur preizolowanych, ograniczających utratę ciepła w trakcie przesyłu. Ważnym elementem działań proekologicznych jest przyjęcie docelowego modelu zaopatrzenia miasta, opartego na gazie. Dość długo negocjowaliśmy tę kwestię z dostawcą.
Jako miasto zdecydowaliśmy się postawić na najbardziej ekologiczne rozwiązania. Nadal nie zamykamy się zresztą na możliwość włączenia kolejnych źródeł ciepła – mówi o szczegółach negocjacji prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Elbląg walczy z wysoką emisją CO2 i smogu również poprzez trwającą od 4 lat wymianę tzw. kopciuchów.
Innowacje prosto ze Skandynawii
Miasto od 2018 r. testuje również innowacyjny szwedzki system, który pozwala racjonalizować zużycie ciepła na podstawie prognozy pogody. Mamy zainstalowany ten system w lokalach Zarządu Budynków Komunalnych – zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Oszczędność wyniosła tam w sumie ok. 72 tys zł, z czego ok. 14% oszczędności wygenerowały lokale użytkowe, a ok. 11% mieszkalne. Zautomatyzowanie procesów związanych z aktywnym regulowaniem systemów grzewczych w każdym przypadku obniżyło koszty.
Spółdzielnie również stosują takie systemy zarządzania i dzielenia energią, aby koszt ogrzewania budynków był jak najniższy – dodaje prezydent Wróblewski.
Zielone plany
Władze miasta w dalszej perspektywie zamierzają postawić na produkcję skojarzoną, czyli jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła. Taka inwestycja pozwoli obniżyć bilans kosztów. Jak wynika z przeprowadzonego studium, dzięki niej oszczędności wyniosą nawet 20% – argumentuje prezydent Elbląga. W obniżce poziomu zanieczyszczeń w mieście pomaga również rozwój ekologicznej komunikacji miejskiej.
Od lat stawiamy na rozwój komunikacji tramwajowej, dlatego inwestujemy w nowe trakcje i tabor. Autobusy, uzupełniające sieć, również mają mieć wskaźniki redukcji emisyjności – zaznacza prezydent Wróblewski.
Miasto stawia na zieloną energię w obiektach sportowych, szkołach, basenach, gdzie zastosowano instalacje fotowoltaiczne. W mieście wymieniono także ponad 6 tys. lamp sodowych na energooszczędne LEDy.
Mieszkańcy bez dodatkowych opłat
Jak reagują mieszkańcy na zmiany w mieście? Początkowo mieli obawy, że zaciągnięcie kredytów na termomodernizację budynków mieszkalnych wpłynie na wysokość czynszów. Jednak uzyskane oszczędności pozwalają spłacać koszt inwestycji bez wzrostu opłat za mieszkanie.
Nie każdy jest na początku przekonany do tego typu inwestycji, jednak generowane oszczędności wszystkim jasno i wyraźnie pokazują, że warto – ocenia prezydent Wróblewski.
źródło: zdrowowiedziec.pl
0 komentarzy