RTG zębów – co warto o nim wiedzieć?

RTG zębów to jedno z najpopularniejszych badań diagnostycznych stosowanych w wielu dziedzinach medycyny, w tym również w stomatologii. Jest ono bardzo przydatne w ocenie stanu uzębienia i okolicznych struktur. Dzięki niemu można również uwidocznić ich budowę. To z kolei pozwala lekarzowi zdiagnozować problem i dobrać optymalne metody leczenia. Poznaj najważniejsze informacje na temat RTG zębów.

Na czym polega badanie RTG?

Badanie RTG, którego przykładem jest RTG zębów w Łodzi na Bałutach, opiera się na wykorzystaniu promieni rentgenowskich. Prześwietlenie tkanek pacjenta i ich obraz widoczny na monitorze komputera pozwalają stomatologowi uzyskać czytelny obraz zębów, a także zdobyć wiedzę na temat ich budowy i ilości kanałów. A to z kolei ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia planowania dalszego leczenia i doboru optymalnych metod. Dzięki zdjęciom rentgenowskim można zdiagnozować różne choroby nie tylko samych zębów, ale i przyzębia.

Do najczęstszych przykładów zdjęć rentgenowskich w stomatologii należą RTG:

  • punktowe, które jest niezwykle pomocne przy planowaniu leczenia endodontycznego,
  • stawu skroniowo-żuchwowego niezbędne do jego diagnostyki,
  • skrzydłowo-zgryzowe, które pozwala znaleźć zarówno początki próchnicy, jak i zmiany zapalne przyzębia brzeżnego,
  • zatok niezbędne przy stanach zapalnych,
  • pantomograficzne, które pozwala uzyskać panoramiczny obraz nie tylko zębów, ale także okolicznych tkanek i kości.

RTG zębów a bezpieczeństwo

Wiele osób obawia się badania RTG ze względu na bezpieczeństwo. Nie jest to jednak słuszne, ponieważ przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności, badanie nie powinno mieć niekorzystnego wpływu na zdrowie. Warto wiedzieć, że narażanie na działanie wiązki promieniowania nie trwa dłużej niż sekundę, dlatego też jej wpływ na organizm jest znikomy.

Aby mieć jednak pewność, że zdjęcie rentgenowskie zostanie wykonane w sposób komfortowy i bezpieczny dla pacjenta, warto zrobić je w sprawdzonej klinice stomatologicznej. Będzie to gwarancja, że zostaną zachowane wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Przed przystąpieniem do badania lekarz powinien przeprowadzić z pacjentem wywiad, który pozwoli wykluczyć przeciwwskazania. W trakcie jego trwania konieczne jest stosowanie odpowiednich osłon i zabezpieczeń. Warto zwrócić uwagę na to, czy posiadają one niezbędne certyfikaty. Zaleca się również zdjęcie wszystkich metalowych elementów, znajdujących się w okolicach twarzy.

Badania RTG nie powinno się wykonywać u kobiet w ciąży, w szczególności w pierwszym trymestrze. W takiej sytuacji wskazaniem jest jedynie zagrożenie życia.

Podsumowując, badanie rentgenowskie to cenna metoda diagnostyczna w stomatologii, która jest dla pacjenta bezbolesna i stosunkowo bezpieczna. Dzięki niemu można w szybki i prosty sposób wykryć wszystkie zmiany, które wymagają diagnostyki i leczenia. Dokładna zdiagnozowanie problemu umożliwia również dobór optymalnych metod dalszego postępowania medycznego.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register