Ruszyła rozbudowa i modernizacja Szpitala Miejskiego w Elblągu

Rozpoczęły się prace związane z budową nowego bloku operacyjnego oraz modernizacją czterech oddziałów Szpitala Miejskiego w Elblągu.

To bardzo ważna i długo wyczekiwana inwestycja, realizowana w ramach projektu pn. „Podniesienie jakości i kompleksowości leczenia poprzez konsolidację usług zdrowotnych w zakresie lecznictwa zachowawczego i zabiegowego w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu”.

Wartość inwestycji to prawie 52 mln złotych, z czego blisko 36 mln zł. pochodzi z funduszy unijnych. W ubiegłym roku podpisaliśmy umowy z wykonawcą na budowę bloku operacyjnego wraz z centralną sterylizatornią oraz modernizację czterech oddziałów. Do tego jeszcze będzie również wyposażenie. Jest to więc potężna inwestycja. Szczególnie trudna, ponieważ Szpital Miejski jest szpitalem covidowym, w związku z tym proces inwestycyjny trzeba pogodzić z zachowaniem warunków sanitarnych pracownikom budowlanym, ale przede wszystkim z leczeniem pacjentów z koronawirusem – podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

Inwestycja przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Aktualnie trwają prace polegające na przygotowaniu fundamentów pod nowy blok operacyjny.Obecnie zostały wylane częściowo fundamenty oraz został wymieniony grunt. W najbliższym czasie przystąpimy do murowania stanu surowego – mówi Maciej Latecki, zastępca dyrektora ds. technicznych Szpitala Miejskiego.

Nie widzę ryzyka związanego z inwestycją. To, co mogło być najniebezpieczniejsze już za nami. Teren, na którym trwa budowa, jest historycznie ciekawy, więc do końca nie wiedzieliśmy, na co możemy natrafić. Nic nadzwyczajnego jednak nie znaleźliśmy – zaznacza Rafał Sosna, przedstawiciel inwestora.

Powierzchnia całkowita nowego bloku operacyjnego to 4,5 tys. m2., kubatura: 21 tys. metrów sześciennych.

Myślę, że budowa nie jest zagrożona. Pewnym problemem są natomiast inwestycje związane z oddziałami. Jesteśmy szpitalem przekształconym w szpital covidowy. W tej chwili większość łóżek jest pozajmowanych. W zależności od rozwoju pandemii to może spowodować pewne opóźnienia. Aktualnie rozpoczęliśmy remont pomieszczeń, w których powstanie oddział chirurgii dziecięcej. Ma on być zakończony do końca czerwca tego roku – podkreśla Mirosław Gorbaczewski, dyrektor Szpitala Miejskiego w Elblągu.

W ramach projektu zmodernizowane zostaną również oddziały: pediatrii, rehabilitacji kardiologicznej oraz oddział psychiatryczny.
Całkowita wartość projektu wynosi: 51 720 530,30 zł, w tym dofinansowanie unijne to 35 896 920,34 zł. Planowany termin zakończenia inwestycji to koniec 2022 roku.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register