Straż Miejska wzmocni patrole na Starym Mieście

Elbląska Starówka to wizytówka naszego miasta, często odwiedzana przez zagranicznych turystów, ale i okolicznych mieszkańców. Niestety dużym problemem są kierowcy parkujący swe pojazdy gdzie popadnie. W trosce o porządek i bezpieczeństwo straż miejska prowadzi wzmożone działania związane z nieprawidłowym parkowaniem na terenie całej Starówki.

W związku z tym informujemy, że na Starym Mieście obowiązuje strefa zamieszkania, którą definiuje ustawa Prawo o ruchu drogowym jako obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi.

Znakiem tym jest znak D-40 (strefa zamieszkania), a podstawowe zasady, których trzeba przestrzegać na terenie, gdzie on obowiązuje to:
1. pieszy może korzystać z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdami,
2. prędkość pojazdów jest ograniczona do 20 km/h,
3. zakaz postoju w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu,
4. wyjeżdżający ze strefy zamieszkania jest włączającym się do ruchu.

Podsumowując, strefa zamieszkania to obszar przede wszystkim, w którym pieszy powinien czuć się bezpieczny. Normy prawne dopuszczają jednak możliwość wjazdu pojazdów mechanicznych, na specjalnych w/w zasadach o przestrzeganiu, których należy pamiętać każdorazowo odwiedzając Elbląską Starówkę .

W związku z tym przypominamy, że naruszając zakaz postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone można otrzymać mandat karny w wysokości 100 zł. i 1 pkt karny, o czym mówi art. 97 kw.

 

Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register