Święto Drzewa w przedszkolu na 6 w Elblągu

Od kilkunastu lat w przedszkolu wspólnie z dziećmi sadzone są drzewa. Pozyskiwaliśmy sadzonki poprzez zakup w sklepie ogrodniczym z pieniążków Rady Rodziców, otrzymane z Nadleśnictwa Elbląg oraz przyniesione przeze mnie w prezencie.

Kilka lat wcześniej w 2018 roku zgłosiłam posadzone przez nas drzewka w „Liczniku drzew” w Klubie Gaja. Niektóre z tych drzewek otrzymały imiona sławnych ludzi i zwierząt, a także tabliczki upamiętniające.

W zeszłym roku, w dniach 6 i 7 października wspólnie z dziećmi przyłączyliśmy się do udziału w 18. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!” wspólnie z Klubem Gaja.

Odnowiłam współpracę z Lasami Państwowymi Nadleśnictwa Elbląg z leśnikiem Panem Jarosławem Mytychem. Przygotowałam scenariusz zajęć dla wszystkich grup wiekowych, który został zrealizowany przez nauczycielki wspólnie z dziećmi. Nasze przedszkolaki uczestniczyły w zabawach tropiących (dzieci poznawały różne gatunki drzew, po: dotyku, oglądały korę, owoce i liście), pracy plastycznej z każdej grupy, które zostały wystawione w holu przedszkola i spotkaniu z panem leśnikiem, z którym wspólnie posadziliśmy otrzymane drzewka.

Bardzo serdecznie dziękujemy leśnikowi za cenne wskazówki, informacje i ciekawostki dotyczące opieki i ochrony roślin oraz zwierząt w nich żyjących. Na koniec spotkania z leśnikiem dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i chronić zwierzęta i rośliny, że będą zachowywać spokój i ciszę oraz że nie będą śmiecić i niszczyć drzew. Na pożegnanie dzieci zaśpiewały piosenkę o sadzeniu drzew.

Nasadzenia te będą służyć jako zacienienie terenu przed silną operacją promieni słonecznych, sprzyjające bezpiecznej zabawie dzieci w ogrodzie przedszkolnym latem. Ale nie tylko to było zamysłem nauczycielek i dzieci, chcieliśmy stworzyć dla naszych „mniejszych dzikich braci” przyjazne zakątki, gdzie będą miały schronienie i pożywienie.

Nasza nazwa przedszkola, czyli „Przyjaźni Przyrodzie” zobowiązuje nas do dbania nie tylko o rośliny, ale również o wszystkich mieszkańców, tych małych i większych. A my nauczyciele chcemy nieść pomoc naszej planecie i przekazać dzieciom jak najwięcej wartości, które będą budowały ich postawy moralne wobec przyrody i wobec siebie nawzajem. Chcemy nauczyć dzieci, aby w przyszłości potrafiły otoczyć opieką nie tylko swoje rodziny, ale także całą przyrodę – to co ich otacza, dla naszego wspólnego dobra.

W tym roku 2 kwietnia otrzymaliśmy informację z Klubu Gaja, że zostaliśmy jednym z 9 „Laureatów Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2021” na 229 podmiotów biorących udział w 18 edycji – placówek oświatowych, gmin, nadleśnictw, stowarzyszeń, firm, a także osób prywatnych. W sumie ponad 19 tysięcy uczestników!

Nagrodę odebrałam 11 października 2021 roku w Warszawie w Służewskim Domu Kultury podczas Inauguracji 19. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem – „Dla przyrody!”

Wszyscy jesteśmy bardzo dumni z wykonanego przez nas zadania, bo wiemy, że sadzenie drzew jest jednym ze sposobów zapobiegania zmianom klimatu. To takie nasze małe lokalne działania na rzecz sadzenia i ochrony drzew.

Inicjatorka i koordynator – Urszula Dłuska

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register