Szpital Miejski w Elblągu rozpocznie badania nad lekiem przeciw koronariwusowi

Szpital Miejski w Elblągu w najbliższych dniach rozpocznie badania nad amantadyną. To część ogólnopolskiego projektu, która ma odpowiedzieć na pytania o skuteczność tego preparatu w walce z COVID-19. Badania są efektem obserwacji dokonanych przez Włodzimierza Bodnara, pochodzącego z okolic Pieniężna lekarza, który jako pierwszy zaczął stosować amantadynę w leczeniu skutków koronawirusa.

Badania nad amantadyną prowadzi Górnośląskie Centrum Medyczne, a wspomagać je ma 20 placówek. Jedną z nich jest elbląski szpital.

Celem jest pokazanie, czy faktycznie ta amantadyna działa. Do tej pory nie ma takich badań, które by odpowiedziały na pytanie, czy faktycznie jest to lek, który możemy stosować w tym zakażeniu – mówi Wioletta Śpiewak-Kozak, pulmunolog, Szpital Miejski im. Jana Pawła II w Elblągu.

Według planu badania kliniczne powinny ruszyć w pierwszych dniach kwietnia. Uczestniczyć w nich będzie grupa ponad 20 pełnoletnich pacjentów.

Na skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19 już rok temu zwrócił uwagę Włodzimierz Bodnar. Mieszkający w Przemyślu, ale pochodzący z okolic Pieniężna pulmonolog zastosował ją na sobie, a następnie na 3 tys. pacjentów. Jak mówi z bardzo dobrym skutkiem.

Jest to lek znany i bardziej przebadany od jakiegokolwiek leku. Jest w użyciu od dziesiątek lat. Nie znamy niepożądanych następstw po jego stosowaniu, dlatego nie byłoby żadnych przeszkód, żeby wprowadzić ten lek do leczenia COVID-19 – tłumaczy Bodnar.

Amantadyna jest znana od ponad pół wieku, gdy była stosowana do zwalczania wirusa grypy typu A, a następnie objawów schorzeń neurologicznych.

Amantadyna hamuje replikę wirusa. Czyli jest lekiem stricte przyczynowym. Eliminuje wirusa, czyli główny patogen, który powoduje tę chorobę. To jest rzecz najważniejsza, bo mówimy o leczeniu przyczynowym, a nie objawowym – dodaje Bodnar.

Badanie skuteczności leku uzyskało akceptację, a tym samym finansowanie Agencji Badań Medycznych. Badania będą prowadzone metodą tak zwanych ślepych prób, z zastosowaniem placebo. Badanie powinno zakończyć się 30 kwietnia. Oczekiwania na sukces są duże.

Sukces będzie, jak ludzie przestaną umierać w Polsce. To jest główne credo moich działań oraz mojego powołania, jako osoby, która leczy tych ludzi – podsumowuje pulmonolog.

źródło: TVP Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register