Podczas wakacyjnych wyjazdów mogą przydarzyć się sytuacje, które wymagają skonsultowania się z lekarzem. Na szczęście dzięki możliwościom, jakie daje telemedycyna, taka wizyta często może być przeprowadzona także online. Zobacz, w jaki sposób można skorzystać z teleporady w trakcie urlopu!
Przeziębienie, silny ból zęba, czy konieczność zakupienia stale przyjmowanych leków, to problemy, które mogą pojawić się także w trakcie wakacyjnego wyjazdu. Ich rozwiązaniem może być skorzystanie z teleporady. W jakich przypadkach będzie ona pomocna i czy można z niej skorzystać również poza granicami kraju?
Kto może skorzystać z teleporady?
Taka forma odbywania konsultacji z lekarzem jest chętnie wybierana przez wielu pacjentów. Teleporada w dogodnym terminie w wielu przypadkach wystarczy, aby zdiagnozować problemy zdrowotne i wdrożyć odpowiednie leczenie. Z takiej porady skorzystać mogą wszyscy – można też skonsultować się z lekarzem w sprawie chorego dziecka lub innej osoby pozostającej pod opieką.
Blog medyczny Halomed.pl — o tym się mówi!
Czy z teleporady można skorzystać również za granicą?
Taka konsultacja dostępna jest niezależnie od aktualnego miejsca pobytu. Można więc skorzystać z niej, przebywając na wyjeździe zagranicznym. Jeśli leczenie problemu zdrowotnego nie wymaga zastosowania preparatów dostępnych na receptę, to będzie ona skuteczną formą kontaktu z lekarzem niemal na całym świecie.
Pewne ograniczenia dotyczą jednak recept wystawianych w trakcie takiej telekonsultacji. Polscy lekarze mają możliwość wystawiania recepty transgranicznej, również w formie e-recepty. Jest ona honorowana w wielu krajach Unii Europejskiej, gdzie można zrealizować ją w dowolnej aptece. Lista krajów, w których dostępne jest takie rozwiązanie oraz szczegółowe przepisy ciągle się zmieniają, dlatego warto sprawdzać je na bieżąco.
W jakich sytuacjach można skorzystać z telekonsultacji lekarskiej?
Taka forma kontaktu z lekarzem może być bardzo wygodna, jednak posiada pewne ograniczenia. Wiele problemów medycznych nie wymaga osobistego badania pacjenta w gabinecie, a do postawienia diagnozy wystarczy szczegółowy wywiad. Dotyczy to np. popularnych infekcji, przeziębień czy dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Z takiej możliwości często korzystają też doraźnie pacjenci, z dolegliwościami bólowymi – np. bólem pleców.
Teleporada jest też sposobem na uzyskanie recepty np. w przypadku przyjmowanych stale leków, których zapomnisz wziąć ze sobą. Nagłe odstawienie niektórych preparatów może być niebezpieczne dla zdrowia – z pewnością nikt nie chce takich sytuacji na wakacjach.
Trzeba jednak pamiętać, że niektóre problemy zdrowotne wymagają przeprowadzenia szerszej diagnostyki, obejmującej np. badania obrazowe czy biochemiczne. Jednak nawet w takim przypadku skorzystanie z szybkiej teleporady pomoże zaplanować dalsze postępowanie. Istnieją też sytuacje, w których konieczna jest natychmiastowa pomoc medyczna, wówczas najlepiej zadzwonić pod numer alarmowy lub udać się na Szpitalny Oddział Ratunkowy.