Tradycja malowania jajek

Do świątecznej tradycji wielkanocnej pięknie wpisują się symbole takie jak malowanie jaj, maślany baranek czy babka piaskowa. Skąd się wziął zwyczaj malowania jajeczek?

Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji. Jeśli chodzi o słowiańską tradycję, to najstarsze na ziemiach polskich pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na skorupkach roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatno-czerwoną barwę.

W procesie chrystianizacji pisanki włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Malowane jaja mają być symbolem odradzającej się do życia przyrody, a w chrześcijaństwie dodatkowo odnoszą się do wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.

W zależności od techniki zdobienia, malowane jajka noszą różne nazwy:

kraszanki – powstają przez gotowanie jajka w kolorowych barwnikach, które nadają skorupce koloru. Dawniej były to naturalne barwniki – łupiny cebuli, sok z buraka, kora młodej jabłoni czy łupiny orzecha włoskiego. Obecnie wiele osób kupuje barwniki w proszku, zamiast wykorzystywać te naturalne.

pisanki – wyróżniają się różnobarwnymi deseniami. Pisanki robi się przez rysowanie na skorupce wzorów gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Do rysowania używano szpilek, igieł, słomek i drewienek.

oklejanki – to przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru lub tkaniny jajka.

–  nalepianki – powstają przez ozdabianie  skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.

Poza powyższymi, znanymi, tradycyjnymi metodami są jeszcze rysowanki, skrobanki i drapanki.

Jutro dzień święcenia jajeczek, więc – Do pracy, czas przygotować święconkę!

jaja

foto:kamienica56.org.pl

źródło: www.przyslijprzepis.pl, foto: tapeciarnia.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register