Do świątecznej tradycji wielkanocnej pięknie wpisują się symbole takie jak malowanie jaj, maślany baranek czy babka piaskowa. Skąd się wziął zwyczaj malowania jajeczek?
Zwyczaj malowania jaj narodził się w Persji. Jeśli chodzi o słowiańską tradycję, to najstarsze na ziemiach polskich pisanki, pochodzące z końca X wieku, odnaleziono podczas wykopalisk archeologicznych na opolskiej wyspie Ostrówek. Wzór rysowano na skorupkach roztopionym woskiem, a następnie wkładano je do barwnika – łupin cebuli lub ochry, które nadawały im brunatno-czerwoną barwę.
W procesie chrystianizacji pisanki włączono do elementów symboliki wielkanocnej. Malowane jaja mają być symbolem odradzającej się do życia przyrody, a w chrześcijaństwie dodatkowo odnoszą się do wiary w zmartwychwstanie Chrystusa.
W zależności od techniki zdobienia, malowane jajka noszą różne nazwy:
– kraszanki – powstają przez gotowanie jajka w kolorowych barwnikach, które nadają skorupce koloru. Dawniej były to naturalne barwniki – łupiny cebuli, sok z buraka, kora młodej jabłoni czy łupiny orzecha włoskiego. Obecnie wiele osób kupuje barwniki w proszku, zamiast wykorzystywać te naturalne.
– pisanki – wyróżniają się różnobarwnymi deseniami. Pisanki robi się przez rysowanie na skorupce wzorów gorącym roztopionym woskiem, a następnie zanurzenie jajka w barwniku. Do rysowania używano szpilek, igieł, słomek i drewienek.
– oklejanki – to przyozdobione sitowiem, płatkami bzu, skrawkami kolorowego, błyszczącego papieru lub tkaniny jajka.
– nalepianki – powstają przez ozdabianie skorupki jajka różnobarwnymi wycinankami z papieru.
Poza powyższymi, znanymi, tradycyjnymi metodami są jeszcze rysowanki, skrobanki i drapanki.
Jutro dzień święcenia jajeczek, więc – Do pracy, czas przygotować święconkę!
foto:kamienica56.org.pl
źródło: www.przyslijprzepis.pl, foto: tapeciarnia.pl