Tramwaje nie wyjadą w poniedziałek na tory. Dyrektor spółki apeluje o zaniechanie strajku

Wszystko wskazuje na to, że od poniedziałku wielu elblążan korzystających codziennie z tramwajowej komunikacji miejskiej, będą mieli poważne problemy. W tym dniu tramwajarze rozpoczynają strajk ciągły. To zaś oznacza, że tramwaje nie wyjadą na torowiska.

Choć związkowy z Tramwajów Elbląskich oraz prezydent miasta Witold Wróblewski jeszcze wczoraj deklarowali, że są otwarci na dalsze rozmowy, to dziś elbląski Ratusz już przygotował alternatywną komunikację miejską. Od poniedziałku tramwaje mają zastąpić połączenia autobusowe.To z pewnością poważnie utrudni elblążanom codzienne dotarcie do pracy czy szkoły.

Tymczasem dyrektor Tramwajów Elbląskich jeszcze raz zwraca się do protestujących związkowców, aby przyjęli propozycję Miasta i nie podejmowali w poniedziałek strajku ciągłego.

– Podtrzymuję propozycję zaprezentowaną wczoraj i potwierdzoną przez Prezydenta Miasta tj. 50 gr/godz. od lipca br. i 50 gr/godz. od 1 stycznia 2018 roku z wyrównaniem od lipca 2017 roku. Jest to tym samym realizacja pierwszego postulatu związkowców tj. 1 złotówka/ godz. dla każdego pracownika od 1 lipca br., tyle że rozłożona w czasie – informuje Dyrektor Spółki Tramwaje Elbląskie, Andrzej Sawicki. – Co do drugiego postulatu, zakładającego podwyższenie stawki zaszeregowania o kolejną złotówkę od 1 stycznia 2018 roku – można będzie się w tej kwestii  wypowiedzieć po przyjęciu budżetu Miasta na przyszły rok, który zgodnie z założeniami zakładać ma podwyżki dla sfery budżetowej.

Jednak dyrektor spółki stanowczo odrzuca trzeci postulat dot. wprowadzenia dodatku w kwocie 15 zł/godz. za pracę w dni ustawowo wolne od handlu.

– Specyfika pracy w komunikacji miejskiej zakłada obsługę mieszkańców przez 7 dni w tygodniu. Każdy pracownik jednak ma 5-cio dniowy tydzień pracy. W przypadku pracy w dni wolne, w tym niedziele i święta pracownik otrzymuje dzień wolny, a w przypadku pracy w godzinach nadliczbowych w niedzielę i święta otrzymuje 100% dodatek – dodaje Andrzej Sawicki. – W odniesieniu do czwartego postulatu dot. wprowadzenia do regulaminu wynagradzania zapisu o corocznym przyroście wynagrodzenia w wysokości nie mniejszej niż 1,5% średniej krajowej podawanej przez GUS od stycznia 2019, nie mogę podjęć zobowiązań finansowych, które nie wynikają bezpośrednio z zapisów Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Elbląg na kolejne lata.

Dyrektor Andrzej Sawicki prosi  załogę o rozpatrzenie propozycji i apeluje o zaniechanie przeprowadzenia akcji strajkowej.

– Z pewnością będzie uciążliwa dla mieszkańców naszego miasta i przyniesie straty finansowe i wizerunkowe naszej firmy –dodaje dyrektor Sawicki.

Jak będzie funkcjonowała zastępcza komunikacja miejska w Elblągu? O tym przeczytasz tu: http://fakty.elblag.pl/miasto-gotowe-na-strajk-tramwajarzy-jest-przygotowana-komunikacja-zastepcza/

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register