Ubezpieczenie OC samochodu i wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Jak znaleźć najlepszą dla siebie ofertę?

Kupujesz samochód? To oznacza, że potrzebujesz ubezpieczenia OC. Stąd dowiesz się, o co w nim chodzi, dlaczego jest konieczne i gdzie należy szukać, by znaleźć OC w najkorzystniejszej cenie.

Czy muszę mieć ubezpieczenie OC?

Jeśli posiadasz pojazd mechaniczny – samochód osobowy, motocykl, ciężarówkę lub inny – musisz mieć ubezpieczenie OC. To właśnie OC chroni od odpowiedzialności cywilnej właścicieli oraz kierowców ubezpieczonych pojazdów za szkody na mieniu i szkody osobowe, jakie mogą powstać w związku z ich użyciem. Chodzi tu nie tylko o sytuacje związane z ruchem pojazdu, ale także jego postojem, zatrzymaniem, rozładowywaniem i załadowywaniem, a także wsiadaniem i wysiadaniem z pojazdu.

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych gwarantuje, że jeśli dojdzie do szkody, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie do wysokości ustalonej wcześniej sumy gwarancyjnej. Nie może ona jednak być niższa niż równowartość w złotych 5 210 000 euro przy szkodach osobowych i 1 050 000 euro w przy szkodach w mieniu. Sumy odnoszą się do jednego zdarzenia, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Nie mam OC – co mi grozi?

Przygotuj się na spory wydatek. Kara za brak OC może się różnić w zależności od rodzaju pojazdu (najwyższe płacą właściciele ciężarówek), okresu bez ubezpieczania i wysokości minimalnego wynagrodzenia brutto. Płaci się ją wyłącznie za rok, w którym wykryto brak ubezpieczenia.

Dlaczego ceny za OC się różnią?

Nie daj się nabrać ubezpieczycielom, którzy reklamują swoje OC jako “najlepsze”. Ustawa gwarantuje, że zakres ubezpieczenia OC jest zawsze taki sam i obejmuje szkody będące następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia, utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia. Skoro jednak wszyscy sprzedają to samo, skąd różnice w cenach?

Wpływ na to ma szereg różnych czynników, które poszczególne zakłady ubezpieczeniowe mogą dowolnie wyceniać. Wiek kierowcy i jego dotychczasowa historia ubezpieczenia, miejsce zamieszkania, dane techniczne pojazdu – to tylko niektóre z parametrów brane pod uwagę przy ustalaniu ceny za OC. Dlatego koszty ubezpieczenia u różnych sprzedawców mogą się znacznie różnić.

Za dużo tych ofert – jak mam wybrać najlepszą?

Jak w takim gąszczu znaleźć OC, które będzie dla Ciebie najkorzystniejsze? Zapomnij o samodzielnym analizowaniu ofert różnych sprzedawców. Stracisz na tym mnóstwo czasu, który możesz zaoszczędzić, korzystając z porównywarki ubezpieczeń mubi.pl. Jak to działa?

  • Najpierw wypełnij prosty formularz, podając kilka podstawowych informacji na temat pojazdu – Twoje dane osobowe nie będą potrzebne.
  • Następnie poczekaj ok. 30 sekund – tyle potrzebuje kalkulator, by w czytelnej formie przedstawić Ci listę odpowiednio dopasowanych ofert.
  • Ostatni krok to wybór oferty, która będzie Ci najbardziej odpowiadać – ubezpieczenie możesz kupić online i zapłacić za nie bez wychodzenia z domu.

I to wszystko – cały proces może zająć nawet 3 minuty! Zamiast przeprowadzać skomplikowane poszukiwania na własną rękę, w jednym miejscu znajdziesz przejrzystą listę ofert od liderów na rynku ubezpieczeń. Masz jakieś wątpliwości? Telefoniczni eksperci są do Twojej dyspozycji. Nie musisz też decydować się na zakup od razu. Wystarczy założyć konto i zapisać kalkulację lub wysłać ją na swój adres e-mail, a będziesz mógł do niej wrócić w dowolnej chwili.

Porównywanie cen za OC – czy to mi się opłaca?

Skoro zakres ubezpieczenia OC jest niezmienny, to czy opłaca się w ogóle porównywać ceny? Jak najbardziej, bo oszczędności na składkach mogą być naprawdę znaczące. Wystarczy sprawdzić, ile płacili za ubezpieczenie OC kierowcy kupujący je w lutym 2020 roku na mubi.pl – rekordzista, właściciel Fiata 126p, zapłacił za swoje OC tylko 273 zł. A jak wypadli pozostali?

  • Średnia cena OC dla użytkowników mubi.pl w lutym wyniosła 828 zł – w przypadku młodych kierowców (18-25 lat) średni koszt był większy i wyniósł 1580 zł.
  • Kierowcy mający na koncie szkodę wydali średnio 1031 zł, z kolei jeżdżący bezszkodowo – 721 zł.
  • Najmniej za ubezpieczenie OC płacili właściciele Dacii – 616 zł, a najwięcej posiadacze BMW – 1057 zł.
  • Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, na najniższe ceny OC mogli liczyć mieszkańcy Opola, płacący średnio 756 zł. Z największymi kosztami musieli się liczyć zamieszkujący Gdańsk i Wrocław – 1006 zł.

Czynników wpływających na cenę ubezpieczenia OC jest tak dużo, że jeśli chcesz na nim zaoszczędzić, porównanie ofert to konieczność. A co jeśli nie zależy Ci wyłącznie na cenie i interesuje Cię zakup ubezpieczenia w pakiecie? Wybierając ubezpieczenie samochodu OC i AC, należy kierować się wieloma czynnikami, o których możesz przeczytać na: https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/. W porównywarce mubi.pl znajdziesz opisy ofert i informacje o różnego rodzaju ubezpieczeniach.

Chciałbym obniżyć cenę mojego OC. Co mogę zrobić?

Czujesz, że OC kosztuje Cię zbyt dużo? Istnieją sposoby, by obniżyć jego koszt, na czele ze sprawdzeniem ofert w porównywarce. Znalazłeś ofertę korzystniejszą od obecnej? Pamiętaj, że umowa ubezpieczenia OC obowiązuje przez 12 miesięcy – możesz ją wypowiedzieć i podpisać nową na lepszych warunkach.

Jeśli natomiast kupujesz właśnie samochód, warto pamiętać, że wybór pojazdu i jego parametry techniczne też mają wpływ na OC. Jesteś początkującym kierowcą? Pomyśl nad współwłasnością, bo zniżki drugiego właściciela mogą znacznie obniżyć koszt ubezpieczenia OC.

Pamiętaj też koniecznie o bezpiecznej jeździe. Ubezpieczyciele cenią sobie bezszkodowych kierowców, za każdy rok bez zgłoszonej szkody z OC oferując im 10% zniżki. Cierpliwość zatem popłaca, zwłaszcza że po każdej szkodzie zakład ubezpieczeń może podnieść cenę składki, przez co zaledwie jeden kiepski rok na drogach może Cię słono kosztować.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register