Uważaj, dziecko naśladuje…

Proces socjalizacji pierwotnej charakteryzuje się bezkrytycznym naśladowaniem. Dzieci bezmyślnie powielają działania, które widzą i z automatu uznają to za normę. Dlatego tak istotny jest proces wychowania. Nie wystarczy mówić: Nie rób tak!, Idź do Kościoła!, Nie siadaj w ten sposób!

Pokaż dziecku jak się zachować i jak żyć! Nie na darmo mówi się:

Chcesz dowiedzieć się czegoś o sobie? Popatrz na swoje dziecko!

Stara już kampania społeczna NAPCAN „Children see, children do” (“Dzieci widzą, dzieci robią“) prowadzona W DDB Tv Sydney, wciąż stanowi wstrząs dla wielu dorosłych. Należy ją zatem wciąż przypominać….

Co zobaczymy w filmie?

Dzieci nie odstępują rodziców na krok. Naśladują ich zachowania. Wszystkie. Film zaczyna się niewinnie, kiedy dziewczynka idzie za swoim ojcem i tak jak on rozmawia przez telefon, a chłopiec stoi przed żółtą linią na peronie i czeka na metro, tak jak ojciec. Ale kolejna scena ukazuje już dziewczynkę idącą za swoją mamą i trzymającą w ręku papierosa, którego później wyrzuca na ziemię. Następne przykłady przedstawiają coraz to bardziej niewłaściwe zachowania, jak np. wyrzucanie puszek na ulicę, agresywne zachowanie wobec zwierząt czy unoszenie się gniewem na sprzedawcę. Punktem kulminacyjnym stają się sceny, gdy matka krzyczy na małe dziecko, a wtóruje jej starsza córka; kolejna kobieta awanturuje się podczas jazdy samochodem używając niecenzuralnych gestów i słów, co czyni także syn siedzący na tylnym siedzeniu; wreszcie mężczyzna chce uderzyć swoją żonę, w czym pomaga mu jego dziecko., a hasło spotu doradza: „Make your influence positive” (“Uczyń twój wpływ pozytywnym“) ma przypomnieć rodzicom, że są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci i tym samym za ich zachowania czy nawyki w przyszłości.

źródło: http://www.kampaniespoleczne.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register