W Elblągu powstaje gazowa elektrociepłownia

Do 2030 r. grupa Energa chce zaprzestać produkcji energii elektrycznej i ciepła z użyciem węgla na rzecz źródeł gazowych. Obecnie najbardziej zaawansowane inwestycje w tym zakresie są realizowane w elektrociepłowniach w Elblągu i Kaliszu.

W obu przypadkach chodzi o budowę zasilanych błękitnym paliwem kotłowni rezerwowo-szczytowych i układów silników gazowych.

W Elblągu będą one dysponowały mocą odpowiednio 114 MWt (megawat mocy cieplnej) oraz ok. 30 MWt i ok. 30 MWe (megawat mocy elektrycznej). Z kolei w Kaliszu kotłownia rezerwowo-szczytowa docelowo ma dysponować 50 MWt, a układ silników ok. 20 MWt i ok. 20 MWe.

– W Elblągu trwa obecnie budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej zasilanej gazem ziemnym. Wyłoniono również wykonawcę projektu budowlanego układu silników gazowych, a zależna spółka Energa Kogeneracja przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na generalnego wykonawcę – mówi Krzysztof Kopeć, dyrektor biura prasowego Energi.

Obie inwestycje mają być zrealizowane do 2025 r. Ich łączna wartość szacowana jest na 295 mln zł.

– Grupa analizuje też potencjalne scenariusze dla pozostałych aktywów ciepłowniczych, aby zgodnie z ogólnymi wytycznymi Strategicznego Planu Rozwoju Grupy Energa do roku 2030 (przyjętego w maju) stopniowo w segmencie CHP (biznes ciepłowniczy – red.) zastąpić obiekty węglowe źródłami gazowymi i kogeneracyjnymi – twierdzi Kopeć.

Co ciekawe, dokument ten całkowicie zmienił plany koncernu w biznesie ciepłowniczym. Pierwotnie koncern planował pozbyć się przynajmniej istotnej jego części. Pod koniec 2019 r. Energa informowała o rozpoczęciu procesu sprzedaży wybranych aktywów Energi Kogeneracji i Energi Ciepła Kaliskiego. Wraz z przyjęciem nowej strategii zdecydowano o wstrzymaniu tego procesu.

Źródło: Rzeczpospolita

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register