W Elblągu powstanie kolejny budynek mieszkalny ETBS

Rozpoczyna się budowa drugiego – bliźniaczego budynku przy ul. Wiejskiej w ramach Elbląskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Podobnie jak w przypadku pierwszego budynku – inwestycję zrealizuje Iławskie Przedsiębiorstwo Budowlane „IPB”, z którym dziś podpisana została umowa. Łącznie przy ul. Wiejskiej powstaje 120 mieszkań.

Budowa pierwszego bloku zostanie ukończona w maju, w lipcu będzie on zasiedlany. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Drugi z budynków oddamy do użytku rok później. Kolejne 60 rodzin wprowadzi się do mieszkań w lipcu 2024 roku. Wielokrotnie zarzucano nam, że nie korzystamy z programu rządowego „Mieszkanie Plus”. Okazuje się jednak, że czynsz w pierwszym budynku ETBS przy ul. Wiejskiej to 13 zł za metr kw., a w drugim, który oddamy za rok, będzie to 15 zł za metr kw. W programie „Mieszkanie Plus” czynsz wynosi ok. 30 zł za metr kw., czyli dwukrotnie więcej – mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej Witold Wróblewski, Prezydent Elbląga.

Oba budynki zostaną wykonane przy użyciu nowoczesnych technologii energooszczędnych. Nie tylko czynsz będzie tu niski, ale i opłaty licznikowe. Głównie chodzi o ciepło — zastosowano tu nowoczesne standardy. Zastosowano tu też fotowoltaikę, która będzie wykorzystywana do oświetlenia części wspólnych i oświetlenia zewnętrznego.

Te mieszkania to szansa dla młodych rodzin, osób pracujących, które chcą zostać w Elblągu. Zainteresowanie mieszkaniami jest bardzo duże, mamy już niemal komplet wniosków. Składać je można do końca kwietnia. To są mieszkania dla osób o średnich dochodach – zaznaczała Agnieszka Nowińska, prezes ETBS.

Szczegółowe informacje o inwestycji

W dwóch bliźniaczych budynkach mieszkalnych o 6 kondygnacjach naziemnych i piwnicy łącznie będzie 120 mieszkań. W każdym obiekcie znajdować się będą po 24 mieszkania 3-pokojowe o powierzchni od 55,22 m² do 62,68m² oraz po 36 mieszkań 2-pokojowych o powierzchni od 41,78 m² do 53,84 m². Oba budynki będą wykonane w standardzie „do zamieszkania”. W mieszkaniach będą wykonane posadzki z paneli, a w łazienkach i pomieszczeniach kuchennych z płytek gresowych. W łazienkach na ścianach będą położone płytki i zainstalowane urządzenia sanitarne.
 
W ramach realizacji inwestycji przewidziano także 117 miejsc postojowych oraz 6 garaży indywidualnych w bryłach budynków, a także plac zabaw z urządzeniami i małą architekturą.

Cała inwestycja ma wartość blisko 35,2 mln zł, w tym I etap 19,1 mln zł, a II etap 16,1 mln zł. Na realizację inwestycji Miasto pozyskało łącznie 17,4 mln zł środków z Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz z Funduszu Dopłat. Spółka zaś uzyskała preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości łącznej 12 mln zł.

Czynsz najmu w pierwszym budynku będzie wynosić 13 zł za metr kw., zaś w drugim planowany jest obecnie na poziomie 15 zł za metr kw. Ponadto lokatorzy ponosili będą opłaty z tytułu mediów.

Na czynsz składają się opłaty administracyjne, koszty utrzymania i eksploatacji budynku oraz  fundusz remontowy. Ponadto, do czynszu jest doliczona kwota, którą ETBS przeznaczy na spłatę kredytu zaciągniętego na budowę mieszkań. Opłaty licznikowe obejmują opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę, wywóz nieczystości i naliczane są według zużycia. Nowe budynki budowane są zgodnie z nową normą cieplną. Szacowane koszty mediów będą niższe niż w starszym zasobie.

Należy zaznaczyć, że budynki przy ul. Wiejskiej Gmina Miasto Elbląg wprowadziła do Programu „Mieszkanie na start”. Czynsze przy określonych progach dochodowych będą dofinansowane z budżetu Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Dopłaty do czynszu ustalone na I kwartału 2023 dla województwa warmińsko-mazurskiego wynoszą:
•    1-osobowe gospodarstwo domowe – 150 zł
•    2-osobowe gospodarstwo domowe – 262 zł
•    3-osobowe gospodarstwo domowe – 374 zł
•    4-oosobowe gospodarstwo domowe – 487 zł
•    5-osobowe gospodarstwo domowe – 599 zł

Stawki czynszowe w nowych budynkach ETBS będą o około 50 % niższe niż w lokalach mieszkalnych realizowanych w programie rządowym „Mieszkanie PLUS”, gdzie średnie stawki zostały ustalone na poziomie około 30 zł. Z pozyskanych informacji szacunkowe średnie czynsze w poszczególnych miejscowościach kształtują się następująco:
•    Toruń – 32 zł,
•    Wałbrzych – 31 zł,
•    Radom – 30 zł,
•    Dębica – 28 zł.

Rusza budowa kolejnego budynku ETBS
Rusza budowa kolejnego budynku ETBS
Rusza budowa kolejnego budynku ETBS
Rusza budowa kolejnego budynku ETBS
Rusza budowa kolejnego budynku ETBS

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register