W Elblągu zawodówki bardziej popularne od ogólniaków
Więcej uczniów, brak zwolnień, większe zainteresowanie elbląskimi szkołami zawodowymi. To wnioski nasuwające się po tegorocznej rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
– Z końcem lipca zakończyliśmy zasadnicze działania związane z rekrutacją do szkół ponadgimnazjalnych. Dla nas w tym kontekście bardzo ważny był temat dotyczący zatrudnienia. Mówiłem, jak wygląda to w szkołach podstawowych i gimnazjach, nie mogliśmy natomiast wcześniej przekazać Państwu informacji o szkołach ponadgimnazjalnych. Poziom zatrudnienia nauczycieli w tych szkołach wynika nie tylko z niżu demograficznego i reformy szkolnictwa, w tym szczególnie szkolnictwa zawodowego, które od 1 września br. będzie szkolnictwem branżowym, ale zależy też od skutecznego naboru do klas pierwszych szkół średnich. Naboru, który prowadzony jest nie tylko wśród elbląskich uczniów, ale w całym regionie. Dzięki temu, że ten nabór przebiegł pozytywnie, że przygotowana przez nasze szkoły oferta została bardzo dobrze odebrana mamy na dzień dzisiejszy 1412 uczniów klas I. jest to więcej o ponad 30 uczniów, niż było w zeszłym roku. Efekt jest taki, że wszystko na to wskazuje, w tych okolicznościach nie będzie potrzeby zwalniania żadnego nauczyciela w szkołach ponadgimnazjalnych – mówi prezydent Witold Wróblewski.
W sposób szczególny cieszy fakt, że zwiększyła się liczba uczniów w I klasach szkół zawodowych. Wynosi ona 930 uczniów, co stanowi 66,8 % z czego 22,6 % to uczniowie szkół branżowych. Dla porównania w 2015 roku było to 58,6 % ogółu przyjętych, z czego do klas I zasadniczych szkół zawodowych – 15,7% uczniów.
– Pragnę podkreślić, że uczniowie wybrali zawody, które są poszukiwane na rynku pracy. Są to m.in. lakiernik, blacharz, mechanik samochodowy, operator obrabiarek skrawających, w zawodach budowlanych – technik budownictwa obejmujący kwalifikacje z zakresu robót zbrojarskich i betoniarskich, robót murarskich i tynkarskich, montażu konstrukcji budowlanych, dalej-dekarz, stolarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Dla mnie, jako Prezydenta miasta to wyjątkowo ważne, ponieważ wśród tych uczniów będą się rekrutować pracownicy naszych zakładów pracy. W kształceniu zawodowym mamy też rekrutacje, które zasługują na szczególną uwagę. Np. W Zespole Szkół Mechanicznych utworzono 6 klas I, w tym 2 o profilu mechatronicznym. Do tych klas trafili uczniowie z bardzo wysokimi wynikami nauczania. W Zespole Szkól Technicznych powstały 4 klasy I, w których odbudowywane będą zawody budowlane – zaznaczył prezydent.
Szkolnictwo ponadgimnazjalne to też szkolnictwo ogólnokształcące. W stosunku do roku ubiegłego w klasach I elbląskich liceów ogólnokształcących będzie o 3 oddziału uczniów mniej. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Od wielu lat były próby utworzenia oddziałów z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim. Od września w II LO będzie funkcjonował oddział dwujęzyczny z przedmiotami nauczanymi w języku angielskim. Ponad to kontynuowane jest tworzenie klas sportowych w IV LO.
– Podsumowując wyniki naboru mogę dziś z pełną satysfakcją stwierdzić , że są one bardzo dobre. To efekt dobrej współpracy z dyrektorami szkół, właściwych kierunków i perfekcyjnie przygotowanej informacji dla uczniów, którzy dokonali wyboru szkoły. Z pewnością jest Państwu znany informator, który trafił do gimnazjalistów z miasta i regionu, przypominam też o zorganizowanych Targach Pracy i Edukacji, dniach otwartych w szkołach, wizytach w zakładach pracy, czy spotkaniach z przedsiębiorcami. Nasze wszystkie działania były przemyślane i konsekwentnie realizowane. Dzięki temu przyniosły pożądane efekty. Dlatego kończąc chciałbym bardzo serdecznie podziękować dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych, nauczycielom za sprawne przygotowanie całego procesu rekrutacji i wyniki kształcenia, które się sukcesywnie poprawiają” – podsumowywał Witold Wróblewski.
O wysokiej jakości kształcenia w elbląskich szkołach ponadgimnazjalnych świadczą wyniki egzaminów maturalnych. Są one wyższe od średnich w kraju i województwie. Dla przykładu wyniki maturzystów II LO z biologii i chemii są najwyższe w województwie.
0 komentarzy