W połowie maja mają zostać otwarte salony fryzjerskie i kosmetyczne

W tym tygodniu na stronach internetowych ministerstwa rozwoju zostaną opublikowane wytyczne dla branż, które mają być odmrożone w drugiej połowie maja, czyli m.in. salonów fryzjerskich, kosmetycznych, a także restauracji.

Jeżeli wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem, jeżeli tych nowych zachorowań nie będzie dużo, to wtedy w drugiej połowie maja możemy spodziewać się kolejnego etapu związanego z odmrażaniem kolejnych usług – zapowiedziała w poniedziałek wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Restauracje, salony fryzjerskie, kosmetyczne, które będą funkcjonowały w nowym reżimie sanitarnym, z nowymi wytycznymi. Wytyczne będą dotyczyć m.in. liczby osób na metr kwadratowy w restauracjach, ogródkach restauracyjnych, liczby osób przy stolikach czy odległości między stolikami.

Jeśli chodzi o salony fryzjerskie, minister wymieniła m.in. wytyczne dotyczące dezynfekcji stanowisk w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych, liczby osób, odległości, procedur dotyczących dezynfekcji po wyjściu klienta.

Jak wskazała Emilewicz, po otwarciu salonów fryzjerskich, kosmetycznych czy restauracji „wszyscy chcą gwarantować bezpieczeństwo sobie i swoim klientom”.

Jestem przekonana, że po uruchomieniu tych nowych usług, zamrożonych przez ostatnie tygodnie, będziemy mogli czuć się bezpiecznie – powiedziała.

Minister rozwoju odniosła się też do pomysłu wprowadzenia bonu turystycznego. Jego koszt dla budżetu państwa w 2020 roku to około 7 miliardów złotych. W kolejnych latach ma się zmniejszać udział państwa w finansowaniu.

Będziemy chcieli, żeby pracodawcy mogli taki bon zafundować swoim pracownikom. Nie będziemy sięgać do kieszeni pracodawców (…) dlatego w tym roku ten bon będzie w 90 proc. sfinansowany z budżetu państwa, 10 proc. to wkład własny pracodawcy – wyjaśniła minister rozwoju.

Bon ma być przeznaczony dla pracowników, którzy zarabiają poniżej przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 5 200 złotych w tym roku.

W kwietniu wiceszef resortu rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zachęcał Polaków, by nie rezygnowali z zaplanowanych wyjazdów, ale zmienili ich termin, wykorzystując specjalne vouchery, które będzie można zrealizować w ciągu kilkunastu miesięcy.

źródło: Radio Olsztyn

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register