Wieża katedralna ponownie otwarta

Góruje nad Starym Miastem i w krótkim czasie po udostępnieniu stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych Elbląga, chętnie odwiedzaną przez mieszkańców, jak i turystów. Od dziś można ponownie na nią wejść i podziwiać wspaniałe widoki Elbląga i okolic.

Oficjalnego udostępnienia wieży katedralnej dokonano podczas briefingu prasowego, w którym udział wzięli ks. Stanisław Błaszkowski proboszcz parafii katedralnej, Michał Missan wiceprezydent Elbląga oraz Lech Trawicki dyrektor Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

– Wieża katedralna ma 97 metrów, taras widokowy znajduje się na 67 metrze. W 2013 roku otrzymaliśmy dotację na rewitalizację terenu przed Katedrą i samej wieży. Prace trwały do listopada 2014 roku, a od 2015 roku wieża udostępniona została mieszkańcom i turystom. W pierwszym roku odwiedziło ją 30 tysięcy osób, w kolejnych latach po około 20 tysięcy chętnych. Teraz, po przerwie związanej z epidemią, ponownie udostępniamy wieżę na mocy porozumienia z Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Obiekt w tym roku będzie czynny do 15 października – mówił proboszcz Błaszkowski.

– Zapraszamy na wieżę zarówno elblążan, jak i przybywających do nas turystów. Od momentu otwarcia obiekt odwiedziło łącznie już ponad 100 tys. osób. Sam jeszcze nie byłem na wieży, ale to nadrobię, bo widok jest z pewnością piękny.  Dziękuję ks. proboszczowi za udostępnienie obiektu w tym  sezonie, dziękuję również elbląskiemu Muzeum, które zajmować się będzie organizacją wejść na wieżę – mówił wiceprezydent Missan – Wejścia odbywać się będą zgodnie z regulaminem, są również zabezpieczenia przeciwdziałające zagrożeniu epidemiologicznemu. Na górze może przebywać maksymalnie 10 osób, są też płyny do dezynfekcji rąk – zaznaczył wiceprezydent.

– Z wieży roztacza się piękny widok na całe miasto, mam nadzieję, że Ci którzy tam wejdą dostrzegą z góry także nasze Muzeum i również do nas wstąpią. Wejście wieżę możliwe będzie za symboliczną opłatą, bilet ulgowy kosztuje 2, a normalny 4 złote. Obiekt dostępny będzie od wtorku do piątku w godz. 10-17, w sobotę w godz. 10-14 oraz w niedzielę od godz. 14 do 17. W poniedziałki wieża będzie nieczynna – precyzował Lech Trawicki dyrektor Muzeum.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register