Wizyta Papieża w Elblągu mogła zostać odwołana!

Właśnie mija 20 lat od wizyty św. Jana Pawła II w Elblągu. To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii miasta. 6 czerwca 1999 roku Elbląg odwiedziło 300 tys. pątników z całego świata. W Ratuszu Staromiejskim została otwarta wystawa zdjęć autorstwa Henryka Myślińskiego, dokumentująca tamte chwile.

Wernisaż był okazją do niezwykle ciekawych wspomnień. Płk. Zbigniew Ruciński, były dowódca zlikwidowanego już 14 Batalionu Budowy Lotnisk, przyznał po latach, że niewiele brakowało a wizyta zostałaby odwołana. Krótko przed pielgrzymką Ojca Świętego ktoś przestrzelił szybę w budynku elbląskiej jednostki wojskowej.

Po wizycie sprzed 20 lat zostały wspomnienia, zdjęcia, wycinki z gazet, okolicznościowy medal, album – wszystko do obejrzenia na wystawie – ale i trwałe pamiątki. Żeby zapewnić sprawne dotarcie pielgrzymów na lotnisko, powstał tunel pod torami na Dworcu Głównym. Funkcjonuje do dzisiaj. Winda – wwiozła papieża na kopiec, gdzie stał ołtarz – została zamontowana w Urzędzie Miejskim i dzisiaj służy osobom niepełnosprawnym.

Tron papieski można podziwiać w katedrze św. Mikołaja. Papież decyzją Rady Miejskiej (z maja 1999 roku) został także honorowym obywatelem Elbląga.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register