Wybrała „ofertę śmierci”. Zainteresowała się narkotykami i dopalaczami
O tym, że zdrowy styl życia jest sprawą ważną i pożądaną można dowiedzieć się z dzisiejszych mediów. Duży wpływ na zdrowie ma prawidłowe odżywianie, a wiedza o tym zaczyna się choćby od szkolnej ławy…
W II LO im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu swoją pasją na temat zdrowia i biologii dzieli się ze swoimi uczniami m. in. nauczycielka biologii Hanna Pietras. Jej wychowanka Sabina Downar z III C (klasy biologiczno- chemicznej: medycznej) w centralnym etapie Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK uzyskała najwyższe laury, zajmując pierwsze miejsce. Zmagania konkursowe odbyły się w Zielonce pod Warszawą w dn. 25-27 maja 2017r. Do finału spośród około tysiąca dotarły 32 osoby z polskich gimnazjów i liceów. Na egzamin składały się: test wielokrotnego wyboru, praktyczny egzamin z pierwszej pomocy w reakcji na symulacyjne scenki, a także prezentacja- sprawozdanie z akcji prozdrowotnej.
– Wybrałaś na swój temat narkotyki i dopalacze, które przedstawiłaś jako ofertę śmierci. Tym projektem zachwyciłaś komisję. Dlaczego?
Sabina Downar: Uznałam, że temat jest aktualny. Jako grupę docelową wybrałam osadzonych z Aresztu Śledczego w Elblągu. Poprowadziłam dla skazanych wykład i przeprowadziłam wśród nich dwie ankiety, sprawdzające, czy wiedza odbiorców poszerzyła się dzięki niemu. Decyzję o wyborze grupy przesądziło to, że skazani znajdują się w grupie wysokiego ryzyka uzależnienia od narkotyków i dopalaczy. Ich przestępstwa wiązały się często z zażywaniem takich środków odurzających. Ankieta końcowa pokazała, że ponad 80% moich słuchaczy przyznała, że ich wiedza i świadomość na temat skutków zażywania narkotyków poszerzyła się, a oni uzyskali informację na temat tego, gdzie uzyskać pomoc.
– Profilaktyka prozdrowotna zaczynająca się od budowy właściwej świadomości to chyba część promocji zdrowego stylu życia? Co więcej się na nią składa?
Sabina Downar: Rzeczywiście, to temat rzeka…. Z każdym dniem wiemy o tym coraz więcej, a medycyna dysponuje coraz to lepszym zapleczem i możliwościami, by zapewnić prawidłową dbałość o nasze zdrowie. Konkursowicze zaś, by udowodnić, że zależy im na promocji zdrowego stylu życia musieli skorzystać z tych źródeł i wykazać się wiedzą z zakresu biologii, chemii, gastronomii, dietetyki, socjologii, ochrony środowiska, pierwszej pomocy i historii ruchu czerwonokrzyskiego. W tym roku trzeba było posiadać dużą wiedzę na temat chorób zakaźnych, w tym AIDS, uzależnień, higieny i technologii żywności. Ten ostatni temat był dla mnie najtrudniejszy, bo nie mam bogatego doświadczenia kulinarnego.
– Zwycięstwo w tym konkursie ogólnopolskim jest zaszczytem i wiąże się z wieloma nagrodami. A z jakimi?
Sabina Downar: Najważniejszym wyróżnieniem, jakie otrzymałam jest indeks Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na Wydział Nauk o Zdrowiu. Wśród nagród rzeczowych znalazły się m. in. tablet i słuchawki firmy Sony. Najwspanialszą jednak nagrodą był dla mnie wyjazd i możliwość poznania wyjątkowych ludzi, z którymi może spotkam się jeszcze raz w wakacje. Zawdzięczam to organizatorom PCK, którzy starali się, byśmy się zintegrowali i dobrze czuli. Poza tym dzięki udziałowi w tym konkursie mam większą świadomość skutków braku troski o zdrowie, wiedzę na temat profilaktyki zdrowotnej. Myślę, że przyda mi się ona w praktycznym życiu i pracy. Tym ciekawym tematem zainteresowałam się już w szkole podstawowej, a w liceum moja wiedza została ukierunkowana i wsparta przez p. Pietras , za co jestem jej ogromnie wdzięczna.
Hanna Pietras podkreśla zaś fakt, że Sabina to wdzięczny materiał do zarażania pasją, bo jest mądrą, ambitną, skromną i pracowitą uczennicą o wielu zaletach, co zjednuje jej życzliwych ludzi. Ukończyła szkołę z wyróżnieniem. Jej sukcesem jest m.in. druga lokata na liście najlepszych tegorocznych maturzystów II LO. Sukces Sabiny Downar zasługuje na uznanie. Nie bez kozery mówi się, że II LO to szkoła, która wyławia, szlifuje i wspiera talenty. Oby można ich było znaleźć jak najwięcej….
Dorota Radomska
Rzecznik prasowy II LO
0 komentarzy