Wymiana ponad 2 tys. słupków

Biało-czerwone słupki odchodzą do lamusa. Zamiast nich pojawiają się eleganckie, żeliwne słupki. ZDM ogłosił przetarg na wymianę ponad 2000 słupków na naszych ulicach.

Słupki wygradzające to w wielu miejscach przykra konieczność. Ustawiane je tam, gdzie kierowcy nagminnie nie stosują się do zakazów parkowania, blokują chodniki uniemożliwiając przejście pieszym i niszcząc ich nawierzchnię lub parkują na przejściach dla pieszych, drogach dla rowerów czy skrzyżowaniach, stwarzając ryzyko poważnego wypadku. Niestety, w wielu miejscach montaż słupków jest nieunikniony: tylko w ubiegłym roku trzeba było  ustawić 6600 sztuk.

ZDM chce , by słupki nie szpeciły miasta. Dlatego stawia wyłącznie słupki według dwóch wzorów ustalonych przez Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej. Na obszarach historycznych stosowane są słupki typu „syrenka historyczna”, zaś na pozostałych ulicach – wzór współczesny.  Słupki według obu wzorów są odlane z żeliwa i malowane na czarno.

Sukcesywnie wymieniane są  też stare, skorodowane pachołki (głównie biało-czerwone) na nowe. Właśnie ogłoszono przetarg na wymianę 2173 słupków na drogach ZDM. Wśród nowych słupków znajdzie się 739 historycznych i 1434 współczesnych. Stare, zdemontowane słupki zostaną przez wykonawcę przekazane na złom. Wszystkie prace mają się zakończyć do 18 listopada 2016 r.

Na oferty wykonawców ZDM czeka do 18 kwietnia.

źródło zdm.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register