Wyścigi żużlowe coraz bardziej popularne

Żużel to jedna z dyscyplin sportu motorowego. Zawodnicy poruszają się po torze w kształcie owalu, w sposób odwrotny do ruchu wskazówek zegara. Wyścig rozpoczynany jest ze startu wspólnego i kończy się po czterech okrążeniach. Motocykle żużlowe nie posiadają skrzyni biegów ani hamulców, tory posiadają zaś sypką nawierzchnię, która jest mieszanką sjenitu lub granitu. Sport najbardziej popularny jest w Europie, głównie w Wielkiej Brytanii, Danii i Rosji oraz w niektórych miastach w Polsce. 

 Żużel – historia 

Żużel jest obecny w sporcie od początków XX wieku. Pierwsze zawody odbyły się 15 grudnia 1923 roku w Australii. Wydarzenie zostało pozytywnie odebrane przez oglądających, dlatego podjęto decyzję o cyklicznym organizowaniu podobnych eventów. Pierwsze zawody w Europie odbyły się w Manchesterze 25 czerwca 1927 roku. Niespełna dziesięć lat później, bo w 1936 roku powstała inicjatywa organizowania indywidualnych mistrzostw świata. Jest to coroczna seria turniejów, która pozwala wyłonić najlepszego żużlowca. Do dziś mistrzostwa prowadzone się przez Międzynarodową Federację Motocyklową. Pierwszym mistrzem żużlu wyłonionym podczas mistrzostw świata, które odbyły się na stadionie Wembley w Londynie, został Australijczyk Lionel Van Praag. 

 Żużel – historia pojawienia się sportu w Polsce 

W Polsce sport ten pojawił się na początku lat 30 XX wieku. Pierwsze indywidualne mistrzostwa Polski odbyły się 7 sierpnia 1932 roku w Mysłowicach. Na początku w naszym kraju obowiązywał podział na klasy w zależności od pojemności silnika. Podział ten jednak zlikwidowano w 1948 roku. Od tego czasu w Polsce zaczęły pojawiać się motocykle, które dedykowane były do startów na nawierzchniach żużlowych. 

Popularne wyścigi

Rynek odnotowuje znaczny wzrost popularności zakładów na żużel. Bukmacherzy posiadają więc bogatą ofertę dotyczącą tego sportu. W sezonie można więc obstawiać wyniki dotyczące wyścigów polskiej Ekstraligi, Grand Prix czy indywidualnych mistrzostw świata. Wielu działaczy oferuje wyjątkowe bonusy i promocje, które przyciągać będą zainteresowanych. Na przykład STS kod promocyjny umożliwia otrzymanie wyższej oferty na start oraz atrakcyjnej kwoty bez depozytu.

Żużel – rozgrywki na świecie 

W przypadku dyscypliny jaką jest żużel klasyczny odbywają się następujące mistrzostwa: 

  • Mistrzostwa o randze światowej – Rozgrywki prowadzone są przez Międzynarodową Federację Motocyklową. Mistrzostwa świata przeszły w swojej historii pewną ewolucję. Początkowo w latach 1936-1994 mistrzostwa świata odbywały się w systemie jednodniowym. Mistrza Świata wybierano wówczas spośród szesnastu zawodników wyłonionych podczas eliminacji, którzy startowali według tabeli 20 biegowej. Najlepszym żużlowcem zostawał zawodnik, który zgromadził największą ilość punktów. Od 1995 roku podjęto decyzję o organizacji turnieju Grand Prix. Od tego czasu każdego roku rozgrywanych jest kilka turniejów w różnych krajach. W zawodach udział biorą zawodnicy światowej czołówki tego sportu. Największą ilość tytułów zdobyli przedstawiciele Nowej Zelandii oraz Szwecji. Wielokrotnymi medalistami z Polski są zawodnicy – Jerzy Szczakiel i Tomasz Gollob, którym też udało się sięgnąć po złoty medal i zaszczytny tytuł Mistrza Świata. Inni wielokrotni polscy medaliści w światowej klasyfikacji to między innymi Jarosław Hampel, Zenon Plech, Antoni Woryna i Bartosz Zmarzlik. W ramach światowych mistrzostw prowadzona jest również klasyfikacja w kategorii juniorów. 
  • Mistrzostwa o randze europejskiej – Rozgrywki prowadzone są przez Europejską Unię Motocyklową. Mistrzostwa Europy swoją inaugurację miały w 1995 roku. Zawodnicy, którzy biorą udział w tym wydarzeniu pochodzą głównie z Europy Środkowej, a także zawodnicy z cyklu Grand Prix indywidualnych mistrzostw świata na żużlu. W indywidualnej klasyfikacji medalowej na czele stawki spośród polskiej reprezentacji znajduje się Krzysztof Kasprzak. W klasyfikacji medalowej drużynowej Polska uzyskała już osiem medali i dwa tytuły mistrza. 

Żużel – rozgrywki w Polsce 

Sport żużlowy w Polsce cieszy się dużą popularnością zwłaszcza w Lesznie, Bydgoszczy oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Stamtąd też pochodzą najbardziej utytułowane kluby żużlowe w rodzimej lidze. W Polsce za żużlowe rozgrywki odpowiada Główna Komisja Sportu Żużlowego, która jest jednostką wydzieloną z Polskiego Związku Motorowego. Polskie rozgrywki ligowe rozgrywane są na klasycznych torach. Pierwsze zawody miały miejsce w 1948 roku. Wydarzenie na przestrzeni lat wielokrotnie zmieniło swoją formułę. Od 2006 roku w rozgrywkach mogą brać udział również obcokrajowcy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register