Z Elbląga do Afryki trafi…prawie 1000 okularów

10 października br. Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu zakończyło zbiórkę okularów dla mieszkańców Afryki.

Akcja zatytułowana „Czary mary okulary” jest prowadzona przez Fundację Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”. Jest to zbiórka okularów nowych i używanych, które trafią do mieszkańców krajów misyjnych, w szczególności do Republiki Centralnej Afryki. Tam większość ludzi nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Brakuje specjalistów, sprzętu do badania wzroku, a koszt jednej pary okularów jest bardzo wysoki.

Jak informuje Fundacja, większość ludzi z krajów Globalnego Południa nigdy nie miała styczności z lekarzem okulistą. Z pogarszającym się wzrokiem nikt do lekarza nie chodzi, ponieważ nawet jeśli udałoby się ustalić wadę wzroku – pacjentów nie byłoby stać na zakup odpowiednich okularów. Dla miejscowych to naturalne, że z wiekiem widzą coraz gorzej. Muszą zaniechać pracy, z której do tej pory utrzymywali swoje rodziny. W Afryce koszt zakupu jednej pary okularów jest bardzo wysoki. W Republice Centralnej Afryki sklep optyczny znajduje się tylko w stolicy. Dlatego też okulary przysłane z Polski pomogą wielu ludziom i dlatego też zaczęliśmy działać!

Zbieraliśmy w naszej siedzibie okulary nowe jak i używane, korekcyjne oraz przeciwsłoneczne. Odzew był ogromny! W bardzo krótkim czasie, w ciągu  zaledwie 10 dni, udało się zebrać blisko 1000 par okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych ! A dokładnie były to 994 pary, które były nieuszkodzone! Pozostałe musieliśmy odrzucić ze względu na uszkodzenia. Do akcji przyłączyło się trzynaście elbląskich placówek edukacyjnych oraz organizacje, a także osoby prywatne.

Wszystkie okulary, dostarczone do naszej siedziby zostały posegregowane, starannie zapakowane i wysłane 10 października do siedziby Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyłączyli się do naszej zbiórki!: Szkoła Podstawowa nr 18, Gimnazjum nr 6, Przedszkole nr 5, Zespół Szkół Gospodarczych, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 2, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa 25, Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej, Bufet Potrzeb, Specjalny Ośrodek Szkolno- Wychowawczy nr 1, Przedszkole nr 24, Przedszkole 31, Szkoła Podstawowa nr 15, Zespół Szkół Technicznych, III Liceum Ogólnokształcące.

Po raz kolejny pokazujemy jak wielka siła jest we współpracy i zaangażowaniu Koordynatorów Szkolnych Klubów Wolontariatu, wolontariuszy, uczniów, przedszkolaków w pomaganie!

Dzięki Nam wszystkim, życie w dalekiej Afryce nabierze barw, kształtów i stanie się lepsze.

Laura Mickiewicz
Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register