Z konta mieszkańca Elbląga “wyparowało” 500 zł. Jak to możliwe?

Do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu wpłynęło zawiadomienie o oszustwie w wyniku, którego konto mężczyzny zostało obciążone kwotą ponad 500 złotych. Policjanci prowadzą w tej sprawie czynności.

Pewien mężczyzna zawiadomił Policję o tym, że nieznany mu sprawca włamał się na konto na portalu społecznościowym. Konto to należało do koleżanki jego 14-letniego syna. Następnie podając się za jego właścicielkę poprosił 14-latka o numer telefonu. Na podany numer wysłano smsem 4 kody. 14-latek został poproszony o podanie tych kodów, poprzez komunikator, co też uczynił. W konsekwencji jego konto zostało obciążone kwotą ponad 500 złotych. Gdy zorientowano się, że jest to oszustwo sprawa trafiła na policję.

Pamiętajmy różnego rodzaju autoryzacje transakcji są po to by zachować ich bezpieczeństwo. Często to właśnie my sami ułatwiamy sprawcy jego działanie pozostawiając kody pin lub takie przeznaczone do jednorazowych transakcji. W żadnym przypadku nie przekazujmy tych danych. Sprawcy chcąc zdobyć nasze zaufanie podszywają się pod konta naszych znajomych na portalach społecznościowych lub tworzą ich fikcyjne konta. Wszystko po to by skutecznie wyłudzić pieniądze.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register