Zafundowali nam podwyżki. Zobacz za co więcej zapłacisz w Elblągu

Stało się. Radni Platformy Obywatelskiej oraz KWW Witolda Wróblewskiego poparli pakiet podwyżek dla elblążan, które przygotował prezydent Witold Wróblewski. Przeciwko głosowali opozycyjni radni PiS.

Co zdrożeje?

Decyzją radnych PO i KWW Witolda Wróblewskiego więcej zapłacimy za odprowadzenie wód opadowych. Podatek od nieruchomości i od środków transportu od 1 stycznia 2022 r. podrożeją o ok. 10 procent. Wzrosną też opłaty w strefie płatnego o ok. 16 procent oraz bilety komunikacji miejskiej o 14 proc.

Prezydent tłumaczy potrzebę podwyżek

W Elblągu na tzw. Polskim Ładzie tracimy ok. 43 mln zł. Odzyskujemy w formie subwencji ok. 19 mln zł, a więc zabiera się naszemu miastu 24 mln zł. – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. – Jednorazowe subwencje problemu nie rozwiązują, tak powstaje problem spięcia naszego przyszłorocznego budżetu. W planach ministerstwa mamy wpływy z podatku od osób prawnych o 2 mln zł. większe, a to nie jest prawdą, subwencji oświatowej mamy tyle samo, choć zaplanowano podwyżki dla nauczycieli. Co prawda otrzymaliśmy 27 mln zł na inwestycję, ale to nie bilansuje się ze środkami bieżącymi. Na to nakłada się sytuacja inflacyjna, ceny paliw i energii elektrycznej. Nie da się, patrząc na ogólny wzrost kosztów spowodować, aby nie miało to żadnego wpływu na wzrost cen miejskich usług i opłat.

–  Wydatki na komunikację to obecnie 33 mln zł. Na przyszły rok, w wyniku waloryzacji, będziemy musieli wydać 35 mln zł, o 2 mln więcej. Wszystko to bez zmian wozokilometrów i układu połączeń. Od 2013 roku utrzymujemy cenę biletu jednorazowego, w 2018 została ona nawet obniżona. Teraz proponujemy podwyżkę z 2,80 zł na 3,20. Zmiany te nie dotykają biletów okresowych i uczniowskich. To rozsądna propozycja. Opłata parkingowa też długo nie była ruszana, naszą propozycją jest zmiana tej opłaty ze 1,90 zł na 2,20 – wyjaśniał Artur Bartnik, dyrektor ZKM. – Szacujemy, że zmiany w biletach powinny nam dać około 1,2 mln lub 1,3 mln zł przychodu.

Jak głosowali elbląscy radni?

Za podwyżkami podatku od nieruchomości głosowało 17 radnych, 6 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Podwyżki podatku od środków transportu poparło 20 radnych, 3 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Podwyżki za odprowadzanie wód opadowych – „za” głosowało 20 radnych, 4 radnych było przeciw, jeden się wstrzymał.

Wyższe opłaty w strefie płatnego parkowania (będzie ona też dłużej czynna, do godz. 18), poparło 16 radnych, 6 było przeciw (Bogusław Tołwiński oraz Janusz Hajdukowski, Jolanta Janowska, Marek Pruszak, Paweł Kowszyński, Rafał Traks), 3 wstrzymało się od głosu (Jolanta Lisewska, Halina Sałata, Piotr Opaczewski).

Za podwyżkami cen biletów było 16 radnych, przeciwko 9 (wszyscy radni klubu PiS i Bogusław Tołwiński).

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register