Zmiana konta firmowego – kogo trzeba o tym poinformować?

Jeśli na rynku pojawia się ciekawsza lub tańsza opcja, przedsiębiorca jest skłonny zmienić rachunek bankowy, aby zyskać więcej korzyści. Sam proces przebiega dość szybko, jednak warto pamiętać, aby o takim fakcie powiadomić odpowiednie jednostki. Co jeszcze należy mieć na uwadze przy zmianie konta firmowego?

Komu i gdzie zgłosić informację o zmianie konta firmowego?

Konto firmowe to dość istotne narzędzie przedsiębiorcy, dlatego jest kilka instytucji, które trzeba poinformować o zmianie rachunku. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek w CEIDG – możesz zrobić to online poprzez stronę rządową. W przypadku spółki cywilnej należy wypełnić wniosek NIP-2, a przy działalności zarejestrowanej w KRS: NIP-8.

Obowiązkowo o zmianach w rachunku firmowym trzeba poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy. W tym przypadku nowy numer konta również możesz wprowadzić online i warto to zrobić jak najszybciej, najlepiej tuż po aktywacji konta oraz wprowadzeniu zmian w CEIDG.

Klienci i kontrahenci

Osoby, które koniecznie muszą dowiedzieć się o tych zmianach, to Twoi kontrahenci i klienci. Dzięki temu unikniesz nieprzyjemnych sytuacji i oszczędzisz czas, potrzebny na wyjaśnienia lub korygowanie faktur. Taki ruch pozytywnie wpłynie na Twój profesjonalny wizerunek, jako osoby dbającej o detale i dobrą organizację we własnym biznesie. Pamiętaj o zmianach również we wszystkich innych miejscach, gdzie widnieje Twój numer konta firmowego, np. na stronie internetowej.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie konta firmowego?

Zmiana konta firmowego może być nieco trudniejsza w przypadku, gdy istnieją faktury z odroczoną płatnością. Wówczas warto przez pewien czas mieć otwarte oba rachunki, do czasu spłaty wszystkich zaległych należności. W tym czasie możesz posługiwać się już nowym numerem, jako tym właściwym.

Oprócz tego, podejmując decyzję o takich zmianach, dobrze prześledź oferty na rynku i wybierz najlepszą dla siebie. Część placówek zapewnia dodatkowe ulgi i premie za założenie rachunku firmowego. Często warunkiem utrzymania tych korzyści jest regularność wpływów lub wykonywanie przelewu do ZUS, co stanowi standard w przypadku każdego przedsiębiorcy, a więc bez większego wysiłku można spełnić te wymagania.

Źródło: https://www.casfera.pl/zmiana-konta-firmowego-jak-to-zrobic-sprawnie/  

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register