Rolnicy wjechali do Elbląga. Blokowali ulice miasta

Prawie 600 rolników wyjechało dziś na ulicach Elbląga ciągnikami i samochodami ciężarowymi. Organizator strajku, Damian Murowaniec przekazał, że rolnicy protestują, ponieważ sytuacja w polskim rolnictwie jest dramatyczna.

Odbywa się niekontrolowany napływ produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Należy sobie zdać z tego sprawę, że te produkty zawierają substancje toksyczne i silnie rakotwórcze – mówił w Radiu Olsztyn Damian Murawiec.

Tomasz Gołębiewski, rolnik z gminy Rychliki dodał w Radio Olsztyn, że polityka Unii Europejskiej jest niekorzystna wobec polskich rolników.

Jeżeli chodzi o import produktów rolno-spożywczych spoza Unii Europejskiej, głównie z Ukrainy, to ta żywność jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do polskiej żywności ze względu na to, że jest produkowana niższym kosztem. Wynika to z tego, że produkują żywność w dużo niższym standardzie z użyciem pestycydów zakazanych w Unii Europejskiej – mówił.

Utrudnienia w ruchu kołowym wystąpiły w Elblągu i na drogach dojazdowych. W czasie zgromadzenia policja kierowała na alternatywne trasy dojazdu. Jak przekazała Radiu Olsztyn rzeczniczka prezydenta Elbląga Joanna Urbaniak, w piątkowym zgromadzeniu bierze udział około 300 pojazdów.

Jak przekazała elbląska policja, podczas rolniczych blokad ulic w Elblągu nie doszło do żadnych groźnych incydentów na ulicach miasta.

Rolnicy domagają się przede wszystkim wstrzymania nielegalnego ich zdaniem importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy i państw spoza Unii Europejskiej, natychmiastowych inwestycji w infrastrukturę portów morskich, powstrzymania biurokracji, tzw. Zielonego Ładu i programu klimatycznego „Fit for 55”, uruchomienia pomocy suszowej dla gospodarstw rolnych za lata 2022-23 i pilnego podjęcia prac nad uruchomieniem tzw. pomocy wojennej, czyli wsparcia dla rolników zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z wojną na Ukrainie.

fot. KMP Elbląg.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register