Zmiana przepisów od 2017 r. – znikają bilety ulgowe!

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o publicznym transporcie zbiorowym z 2010 roku. W ich wyniku znikają bilety ulgowe na przejazdy koleją i autobusami np. dla osób niepełnosprawnych, studentów i dzieci dojeżdżających do szkół. Zostaną jednak bezpłatne przejazdy dla… parlamentarzystów – donosi portal nie-pelnosprawni.pl.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o publicznym transporcie zbiorowym (PTZ), 1 stycznia 2017 roku uchylone zostaną niektóre zapisy ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Po zmianach to samorządy będą decydowały, na których liniach będzie można z ulgowych uprawnień korzystać, a także które linie będą liniami użyteczności publicznej.

Przewoźnicy, którzy nie podpiszą umowy z organizatorem (samorządem) i nie zostaną operatorami publicznymi, nie będą już zatem mieli możliwości uzyskiwania rekompensaty. W konsekwencji pasażerowie, korzystający z usług tych przewoźników będą ponosili pełne opłaty za bilety.

Likwidacja ulg czy raczej trudniejsza ich dostępność to ogromne wyzwanie dla obecnie rządzących, bowiem z ulg na zakup biletów korzysta ok. 15 mln Polaków. Tam gdzie samorządy nie zorganizują publicznego transportu nie będzie żadnych ulg.

 

źródło: http://www.nie-pelnosprawni.pl/, http://tvn24bis.pl, foto: pixabay.com

 

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register