Znów chcą ograbiać Elbląg! Chcą nam zabrać siedzibę sztabu Dywizji

Ważą się losy lokalizacji sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Na ten temat Prezydent Elbląga Witold Wróblewski rozmawiał z dowódcą 16 PDZ gen. dyw. Markiem Sokołowskim. W planach jest również zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Elbląga. Prezydent i radni chcą walczyć.

– Bardzo niepokoi nas informacja o planach przeniesienia dowództwa dywizji do innej miejscowości, taka decyzja oznaczałaby wielką stratę dla Elbląga. Przypomnę, że dowództwo 16 Dywizji stacjonuje w naszym mieście od 1949 roku. To marka sama w sobie, nierozerwalnie związana z naszym miastem i trzeba zrobić wszystko, by sztab tej dywizji był w Elblągu dalej – mówi prezydent Wróblewski.

Zaniepokojenie tymi planami wyrazili także obecni na spotkaniu prezesi Stowarzyszeń i Związków: Ryszard Sorokosz prezes Elbląskiego Stowarzyszenia Generałów i Starszych Oficerów Wojska Polskiego, Ryszard Klim prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 16 PDZ, Marian Kozłowski ze Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Elblągu, Józef Nowicki prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Elblągu oraz przewodniczący klubu PO Rady Miejskiej w Elblągu Michał Missan i przewodniczący klubu SLD Rady Miejskiej Wojciech Rudnicki.

Generał Sokołowski poinformował, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Podejmie ją Minister Obrony Narodowej. Dowódcy 16 PDZ towarzyszył w spotkaniu dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ – Wschód gen. bryg. Krzysztof Motacki, do którego adresowane były pytania związane m.in. z czasem jej pobytu w Elblągu. Uczestnicy spotkania wyrażali obawy i pytali, czy ta lokalizacja nie ma charakteru tymczasowego? Na dziś jednak nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak długo dowództwo Wielonarodowej Dywizji stacjonować będzie w Elblągu i zadeklarować, że pozostanie tu ono na stałe.

Podczas spotkania rozmawiano o podjęciu działań, których celem ma być pozostawienie sztabu 16 PDZ w Elblągu. Przewodniczący klubu radnych PO Michał Missan zaproponował zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

W związku z planami dyslokacji dowództwa 16 PDZ do innego miasta Prezydent Witold Wróblewski w porozumieniu ze środowiskami, których przedstawiciele obecni byli na spotkaniu, podejmie działania w celu pozostawienia sztabu 16 PDZ w Elblągu.

Dziś, z inicjatywy przewodniczącego klubu radnych PO Michała Missana, popartej przez szefa klubu radnych SLD Wojciecha Rudnickiego, prezydent złożył wniosek do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka o zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej.

Przypomnijmy, że o tym mówił już prezydent Witold Wróblewski podczas ostatniej sesji Rady Miasta. Prezydent informował, że pojawia się projekt, aby z naszego miasta zabrać siedzibę dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

– Prosiłbym posła Jerzego Wilka, aby jednak podjął decyzję, aby dowództwo tej dywizji pozostało jednak w naszym mieście – mówił prezydent Wróblewski.

Poseł Wilk, odpowiadając na pytanie prezydenta Elbląga, wskazał, że 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana swoim zasięgiem obejmuje duży obszar kraju. To jedna z dwóch największych polskich dywizji.

– Pojawia się oczywiście taki projekt, aby dowództwo przeniosło się bliżej Warszawy. Jednak jednostki wojskowe pozostaną w Elblągu. Nie będzie wyprowadzania wojska z naszego miasta – uspokajał poseł Jerzy Wilk.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register