Zobacz jakie zmiany zajdą w szkołach już od września

Obowiązek rejestrowania wyjść grupowych, które nie są wycieczkami, minimalny czas trwania przerw (co najmniej 10 minut) oraz zapewnienie miejsca do pozostawienia części podręczników i przyborów – między innymi takie zmiany do rozporządzenia o BHP w szkołach wprowadza Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od nowego roku szkolnego. Placówki mają jednak czas na przygotowanie się do zmian – okres przejściowy obowiązywać będzie do 1 marca 2019 r.

Obowiązkowa stanie się rejestracja wyjść grupowych, które nie są wycieczkami. W rejestrze będą wpisywane m.in.: cel wyjścia, miejsca zbiórek, a także osoby odpowiedzialne za opiekę nad uczniami. Będzie to wymagało akceptacji dyrektora szkoły.

Zmiany dotyczyć będą także planu zajęć – te wymagające intensywnego wysiłku umysłowego nie będą mogły odbywać się później niż na szóstej godzinie w danym dniu. Wprowadzony zostanie także minimalny czas trwania przerw, który ma wynosić co najmniej 10 minut. Dyrektor szkoły w tej kwestii będzie zobowiązany zasięgnąć opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego.

Ponadto, to dyrektor placówki musi zapewnić miejsce na pozostawienie podręczników i przyborów szkolnych. Jak argumentuje to MEN, „rozwiązanie to ma na celu skuteczniejsze egzekwowanie prawa ucznia i ograniczenie problemów z nadmiernym obciążeniem układu mięśniowo-szkieletowego negatywnie wpływającym na rozwój dziecka”.

Źródło: MEN

1 komentarz

  • 098 Reply

    29 lipca 2018 at 18:26

    Ciekawe brzmi super,ale czy tak bedzie?A co z wydluzeniem przerw obiadowych?

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register