Zorganizowana akcja policji! Wpadli fałszywi funkcjonariusze

Wspólne działania policjantów Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Komendy Miejskiej Policji w Elblągu oraz Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie doprowadziły do zatrzymania dwóch mężczyzn podejrzanych o oszustwa metodą „na policjanta”. 65-latek oraz 57-latek zostali zatrzymani na terenie Elbląga. Obu tymczasowo aresztowano.

Ofiary były oszukiwane za pomocą telefonicznych kontaktów, przez sprawców podających się za policjantów lub członków bliskiej rodziny. Sprawcy mówili o wypadkach którym ulegli bliscy oraz o tym, że są potrzebne pieniądze na „uniknięcie odpowiedzialności” lub pokrycie szkód.

Ofiary przekazywały pieniądze osobom, których nie znały, a które przychodziły po ich odbiór często pod wskazany adres. Funkcjonariusze odzyskali około 40.000 złotych, które przekazała oszustom jedna z pokrzywdzonych osób.

Policjanci oraz prokurator wystąpili do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie obu mężczyzn. Sąd przychylił się do tego wniosku. Za doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzania mieniem – czyli oszustwo sprawcom mogą grozić kary do 8 lat pozbawienia wolności.

– Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, jak należy się zachować w przypadku otrzymania takiego telefonu – mówi kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu. – Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Policja radzi, aby w momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register