10 faktów o śnie

Sny od wieków są obiektem fascynacji ludzi i po dziś dzień wielu ich aspektów nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć nawet z pomocą badań naukowych. Czego nie wiemyo śnie? Oto kilka ciekawych i intrygujących faktów na temat samych snów i śnienia:

1.By efektywnie uczyć się w trakcie snu najpierw powinniśmy zwiększyć czas śnienia w czasie snu, co możliwie jest poprzez zwiększenie czasu fazy REM, czyli etapu wysokiej aktywności naszego mózgu. Mistrzostwo osiągnął tu słynny inżynier i wynalazca serbskiego pochodzenia Nikola Tesla, który spał tylko 2 godziny na dobę, jednak był w stanie niemal cały ten czas przeznaczyć na śnienie i tym samym rozwiązywanie problemów, z którymi nie mógł się uporać na jawie.

2.Okazuje się, że osoby, które są w stanie nauczyć się kontrolować sny, są bardziej szczęśliwe od ludzi bez takich zdolności lub też niepamiętających swoich snów. Co więcej, jeśli śnią oni o czymś konkretnym przez dłuższy czas, to nabierają większej pewności w posiadane przez siebie umiejętności i łatwiej urzeczywistnić im marzenia w rzeczywistym życiu. Poza tym, osoby śniące o własnych marzeniach posiadają bardziej przyjemne wspomnienia poprawiające ich nastrój po przebudzeniu, co także pomaga zwiększyć szansę na osiągnięcie wyznaczonych celów.

3.Jeśli nie możecie sobie przypomnieć jakichś konkretnych sytuacji z życia lub też konkretnych momentów albo pamiętacie je tylko częściowo, to sny w tym przypadku mogą okazać się bardzo pomocne. W czasie snu nasz organizm uspokaja się i jest w stanie dostrzec rzeczy, których nie możemy sobie przypomnieć na jawie. Aby zwiększyć swoje szanse najlepiej spać samotnie w wyciszonym pomieszczeniu, gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał i przed zaśnięciem myśleć o tym momencie, który chcemy sobie przypomnieć. Ciekawym ćwiczeniem może być próba rekonstrukcji pierwszych dziecięcych wspomnieć, które mało kto pamięta jako dorosły człowiek.

4.Jak odkryli naukowcy, w naszych snach widzimy tylko te osoby, które znamy z rzeczywistości, (niekoniecznie osobiście i czasem wystarczy, że mieliśmy z kimś kontakt zaledwie przez kilka sekund lub widzieliśmy je w TV) – po prostu nie wyśnimy zupełnie abstrakcyjnej postaci, której nigdy w życiu nie widzieliśmy. Dzieje się tak dlatego, że nasz umysł nie jest w stanie stworzyć zupełnie nowego obrazu człowieka, tylko odtwarza starsze obrazy w nowych sytuacjach. Poza tym, częściej śnimy o osobach, które widujemy regularnie, co wynika z faktu, że częściej o nich myślimy.

5.Wiedzieliście, że niewidome osoby także mają sny? O ile w przypadku osób, które nie urodziły się z tą przypadłością, informacja ta nie jest zbyt zaskakująca, tak w przypadku niewidomych od poczęcia sprawa nie jest już tak oczywista. Co prawda mają oni wyostrzone inne zmysły, więc w ich snach co innego wysuwa się na pierwszy plan, ale mimo wszystko śnią – umysł w trakcie snu wytwarza bowiem scenariusze, które są nam znane i przeważnie odnoszą się do naszych doświadczeń. U osób niewidomych zachodzi więc podobny proces, ale ich sny mogą opierać się o słuch czy węch.

6.Pomimo tego, że genetyczne różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami są mniejsze niż 0,1%, obie płci stosunkowo często śnią na temat seksu. Niemniej jednak nasze sny w tym aspekcie się różnią i w przypadku mężczyzn są to bardziej agresywne sceny, a 70% postaci w ich snach to samce. Wynika to przede wszystkim z różnic kulturowych, a nie genetycznych, ponieważ w większości regionów świata to mężczyźni muszą być silni i walczyć, natomiast kobiety zachęcane są to altruizmu i opiekuńczej postawy.

7.Jeśli wydawało się Wam, że możecie wyczuć jakiś zapach zanim się przebudzicie, to jesteście w błędzie. Nasz zmysł zapachu w trakcie snu po prostu nie działa i o ile możliwym jest wyczucie czegoś zaraz przed zaśnięciem lub kiedy się budzimy, to jednak w trakcie głębokiego snu jest to niemożliwe. Wiecie już zatem z jakiej przyczyny tak wiele osób zupełnie nieświadomie zatruwa się dymem w trakcie pożaru (konkretniej tlenkiem węgla) i dlaczego tak istotne jest posiadanie specjalnych czujników.

8.Naukowcy nie mają jeszcze 100% pewności, ale wiadomo, że niektóre zwierzęta potrafią śnić. Wynika to z faktu, że poszczególne gatunki mocno się od siebie różnią, dlatego też część z nich jest w stanie śnić, a inne niekoniecznie. Jeśli nie jesteście przekonani co do tego, to wystarczy, że przyjrzycie się kotu lub psu w czasie snu i na pewno dostrzeżecie jak poruszają łapami lub też wydają dziwne odgłosy, który przypominają to, co wykonują po przebudzeniu. O czym śnią? Tego nie wiadomo, ale spodziewać można się, że podobnie jak my o czynnościach wykonywanych na jawie, czyli bieganiu, jedzeniu czy tez zabawie z innymi zwierzętami.

9.Około 12% ludzi na świecie śni jedynie w czerni i bieli. Co może powodować taki stan rzeczy? Być może ich ośrodek wzorku w mózgu pracuje inaczej, kiedy śpią i przez to nie mogą wytworzyć kolorów i doświadczają tylko czarno-białych snów. Inna teoria wskazuje na problem wywodzący się z głębokich emocjonalnych powodów, co sugeruje, że można się z tego „wyleczyć”. A może te 12% ludzi po prostu preferuje czarno-biały obraz i uświadamiają to sobie dopiero w podświadomości?

10.Wielu słynnych ludzi otwarcie przyznaje, że ich największe „wynalazki” pochodzą ze snów – Larry Page wyśnił sobie Google, Elias Howe sposób na zbudowanie maszyny do szycia, a Dmitrij Mendelejew formułę okresowego układu pierwiastków! Dlaczego tak się dzieje? Kiedy śpimy nasz organizm jest zrelaksowany, a podświadomość zaczyna pracować na najwyższych obrotach i nagle wpadamy na pomysły, które umykają nam w ciągu dnia, choć wydają się takie oczywiste. Wniosek jest prosty, jeśli damy naszemu mózgowi solidnie odpocząć, to jeszcze wielokrotnie nas zaskoczy i być może sami zostaniemy słynnymi wynalazcami!

The clock and Young beautiful woman sleeping
The clock and Young beautiful woman sleeping

źródło: http://www.geekweek.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register