11. Listopada – co będzie się działo w Elblągu?

Muzycznie – koncertem „Elbląg dla Niepodległej”, duchowo – Mszą za Ojczyznę, sportowo – Biegiem Niepodległości i symbolicznie – poprzez odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości – tak Elbląg zamierza uczcić tegoroczne Święto Niepodległości.

– Jesteśmy tuż przed Świętem Niepodległości i chcieliśmy przedstawić program obchodów. Święto będzie obchodzone w różnych aspektach, będzie Msza, bieg, koncert, ale i odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości. Chcę zaprosić wszystkich mieszkańców na te obchody. Sportowo, kulturalnie, duchowo – można w tym święcie uczestniczyć – zachęcał prezydent Wróblewski. – To jedno z najważniejszych świąt dla każdego Polaka – dodał prezydent.

– Z pomysłem dla upamiętnienia odzyskania niepodległości wystąpiła Pani Maria Kosecka i zaraziła mnie tym pomysłem. Zaproponowałem rozszerzenie jego formuły, by poza Marszałkiem Piłsudskim byli również upamiętnieni Ignacy Paderewski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński i Roman Dmowski. Ludzi tak różnych orientacji, których łączyła walka o niepodległość. Ten pomnik ma być właśnie symbolem łączenia narodu, a nie jego dzielenia – wskazywał Wróblewski. 

– Miasto stawiając pomnik wykazuje się troską o patriotyczne wychowanie młodzieży, pomnik będzie przyczynkiem do budowania tak potrzebnej nam wszystkim zgody. Twórców niepodległości dzieliło wiele, łączyła miłość do Ojczyzny. Chcemy by pomnik był miejscem spotkań młodych i dorosłych elblążan – mówiła Maria Kosecka – Pragnę podziękować prezydentowi, że od początku do końca wspierał z zaangażowaniem ten pomysł.

 Radni również poparli tę inicjatywę. Chcieliśmy mieć miejsce, gdzie możemy świętować wspólnie, ponad podziałami politycznymi. Ten pomnik jest dla nas wszystkich – mówił Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej

10 listopada w Hali Sportowo-Widowiskowej mieszkańcy będą mogli wziąć udział w  koncercie „Elbląg dla Niepodległej”. Przed publicznością zaprezentuje się solistka Lala Czaplicka wraz z Elbląską Orkiestrą Kameralną oraz Orkiestrą ADRIA, specjalizującą się w melodiach przedwojennych. Usłyszymy kompozycje Władysława Szpilmana i Jerzego Petersburskiego. Tak właśnie zapowiadała ten koncert Karolina Nowotczyńska dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Sam dzień 11 listopada rozpocznie się Mszą Świętą za Ojczyznę w Katedrze (godz. 11), po niej uczestnicy udadzą się na ul. Rycerską, gdzie uroczyście odsłonięty zostanie Pomnik Twórców Niepodległości (ok. godz. 12.15). Natomiast o godz. 13.30 wystartuje zarówno Bieg Niepodległości, jak i festyn dla mieszkańców na skwerze katedralnym.

plakat

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register