1,5 mln zł dofinansowania dla Szpitala Miejskiego

W poniedziałek 8 czerwca zarząd województwa zdecydował o przekazaniu kolejnych środków na wsparcie szpitali z regionu, podczas pracy w warunkach pandemii. Wśród wniosków, które uzyskały unijne wsparcie jest projekt złożony przez Prezydenta Witolda Wróblewskiego na „Rozwój specjalistycznych usług medycznych w sytuacji epidemiologicznej COVID-19 w Szpitalu Miejskim św. Jana Pawła II w Elblągu”. Dzięki temu szpital uzyska 1,5 mln zł dofinansowania, które wykorzystane zostanie na doposażenie placówki i dostosowanie do warunków, wynikających z zagrożenia epidemiologicznego.

– Bardzo się cieszę z pozyskanego wsparcia i dziękuję Zarządowi Województwa. Zakres projektu obejmuje prace remontowo-budowlane, mające na celu odpowiednie przygotowanie pomieszczeń do hospitalizacji pacjentów z COVID-19, właściwą ochronę personelu medycznego przed zakażeniem, a także zakup niezbędnego sprzętu medycznego, sprzętu do dezynfekcji oraz specjalistycznego sprzętu do transportu chorych – podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

W ramach projektu zakupione zostaną między innymi 4 aparaty do EKG, aparat do znieczulenia, aparat RTG, aparat USG, w tym USG wielofunkcyjne z głowicą umożliwiającą diagnostykę klatki piersiowej płuc, bronchofiberoskop z wyposażeniem, bronchoskop oraz bronchoskopy jednorazowe, 2 defibrylatory, materac lub inne urządzenie do aktywnej regulacji temperatury pacjenta, 14 materacy przeciwodleżynowych, 3 pompy perystaltyczne, 12 pomp strzykawkowych, 3 wózki anestezjologiczne, 8 wózki do transportu pacjentów potencjalnie zakaźnych, 2 UPS, myjnia endoskopowa, czy 22 urządzenia do końcowej dekontaminacji pomieszczeń nadtlenkiem wodoru.

W Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii wykonane zostaną również śluzy oraz drzwi otwierane bezdotykowo. W Oddziale Zakaźnym natomiast między innymi wydzielone zostaną strefy bezpieczne, przystosowane zostaną pomieszczenia do leczenia pacjentów z COVID-19, wymieniona zostanie stolarka okienna oraz posadzki.

Wartość zadania wynosi 1764705,88 zł, z czego 1,5 mln pochodzić będzie z pozyskanego dofinansowania unijnego.

Zasilenie jednostek ochrony zdrowia z regionu dodatkowymi funduszami unijnymi było możliwe dzięki przesunięciom środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2014-2020, jakich zarząd województwa dokonał wewnątrz programu na samym początku pandemii.

Wygospodarowane w tym czasie dodatkowe 30 mln zł na wsparcie placówek medycznych z regionu uzyskało pozytywną opinię Komisji Europejskiej. Dlatego natychmiast podjęliśmy prace polegające na kontraktowaniu tych pieniędzy. Dziś przekazujemy 6,4 mln zł do siedmiu podmiotów leczniczych – zaznacza Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.

Łączna kwota, jaką samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przeznaczył na wsparcie służby zdrowia w regionie w obliczu pandemii, wynosi 75 mln zł, z czego ok. 68 mln zł to środki unijne, 5 mln zł pochodzi z budżetu województwa, a 2 mln zł z rezerwy kryzysowej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register