20 seniorów z Elbląga zostanie objętych specjalnym systemem opieki

W Elblągu rozpoczyna się realizacja pilotażowego programu wdrożenia usług teleopiekuńczych. Dziś w Olsztynie prezydent Witold Wróblewski podpisał umowę z marszałkiem Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustawem Markiem Brzezinem na wsparcie projektu w 2018 roku.

Teleopieka stanowi jedno z narzędzi polityki społecznej. W wersji podstawowej to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 h/dobę, 365 dni w roku. Adresatami programu teleopieki są osoby, starsze, niepełnosprawne, ale także przewlekle chore, które w ciągu dnia pozostają w domu bez opieki bliskich.

W Elblągu w pilotażowym programie weźmie udział 20 osób powyżej 60 roku życia.

– Każda z nich wyposażona zostanie w telefon oraz bransoletkę z przyciskiem SOS, który po naciśnięciu, w sytuacji jakiegokolwiek zagrożenia, powoduje automatyczne uruchomienie połączenia w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu, w którym operator zadecyduje o stosownym rodzaju interwencji. Z pewnością zwiększy to poczucie bezpieczeństwa tych osób – podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

Nasze miasto jest jednym z 20 samorządów z całego województwa, w którym realizowany będzie program teleopieki. Łącznie w bieżącym roku na Warmii i Mazurach teleopieką objętych zostanie 400 seniorów.

– Jako pierwszy samorząd w Polsce wyszliśmy z inicjatywą przeprowadzenia programu w tak kompleksowym zakresie. Cieszę się, że realizujemy go w partnerstwie z naszymi gminami. Jestem pewien, że taka forma usług sprawdzi się na Warmii i Mazurach i kolejni burmistrzowie czy wójtowie przystąpią do realizacji tego programu – zaznaczył marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Koszt realizacji programu w naszym mieście w bieżącym roku wyniesie 14.820 zł (zakup sprzętu i comiesięczna opłata dostępowa). Połowa tej kwoty (7.410 zł) zostanie dofinansowana z budżetu Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register