24 kwietnia – Dzień Zwierząt Laboratoryjnych

24 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Przeciwko Wiwisekcji zwany także  Światowym Dniem Zwierząt Laboratoryjnych (ang. World Day for Laboratory Animals = NDLA). Dzień ten ustalony został w 1979 roku przez brytyjskie National Anti-Vivisection Society – najstarszą na świecie organizację walczącą z przeprowadzaniem testów na zwierzętach. Wybór daty padł na dzień w którym poprzedni prezes organizacji, Sir Hugh Dowding obchodził urodziny.

wiwisekcja-1

Zdjęcie autorstwa Novartis AG, CC BY-NC-ND 2.0

Co to jest wiwisekcja?

Definicja poawana przez NEAVS:

Wiwisekcja jest praktyką eksperymentów na zwierzętach. Może obejmować podawanie leków, zarażanie chorobami, zatruwanie w celu przeprowadzania testów toksyczności, powodowanie urazów mózgu, okaleczanie, oślepianie oraz wiele innych bolesnych i inwazyjnych procedur. Może zawierać protokoły, które powodują poważne cierpienia, takie jak długoterminową izolację społecznej, unieruchomienie całego ciała, porażenia prądem elektrycznym, niedostarczanie pokarmu i wody, lub wielokrotnie rozmnażanie i oddzielanie noworodków od matek. Zasadniczo, oznacza  wykorzystywanie zwierząt w sposób powodujący cierpienie i / lub śmierć w próbach do testowania bezpieczeństwa leków i produktów biologicznych lub w celu znalezienie sposobów leczenia lub zapobiegania chorobom człowieka.”

Kiedy media piszą o wiwisekcji, najczęściej proponują rozwiązanie polegające na unikaniu kupowania kosmetyków testowanych na zwierzętach. Problem jest jednak dużo bardziej skomplikowany. Przede wszystkim, testy kosmetyków to tylko drobny ułamek wszystkich testów przeprowadzanych na zwierzętach. Najwięcej zwierząt wykorzystuje się do badań leków, żywności i środków chemicznych. Znaczna część zwierząt bierze także udział w doświadczeniach badawczych (prowadzonych w instytutach naukowych), oraz militarnych (prowadzonych w jednostkach wojskowych). Pamiętajmy też, że wszystkie składniki wykorzystywane w kosmetykach zostały kiedyś przebadane na zwierzętach. Kosmetyk „nietestowany” jest więc po prostu kosmetykiem składającym się z substancji przetestowanych na zwierzętach stosunkowo dawno.

Więcej na : http://www.hsi.org/issues/becrueltyfree/facts/infographic/en/index.html?referrer

źródło: www.ekokalendarz.pl, foto:pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register