6 zalet soku z brzozy

Medycyna naturalna docenia to co niesie nam przyroda, chętnie wykorzystuje wyciągi z liści, kory, kwiatów roślinnych. Wiesz, że takie lecznicze właściwości ma również piekne drzewo brzozy? Mnie się kojarzy z pięknym widokiem śnieżnobiałej kory i małych listków, które w wietrze kołysały w moim oknie. A brzoza daje przede wszystkim leczniczy sok.

W medycynie ludowej sok z brzozy to przede wszystkim antidotum na bóle reumatyczne. Od stuleci z jego dobroci korzystali nie tylko Polacy, ale i Słowacy, Węgrzy, Szkoci i Norwegowie. Sok upuszczano z pnia brzozy wraz z nastaniem pierwszych wiosennych dni. Stanowił on potężny zastrzyk witamin i składników mineralnych, których zmęczony zimą organizm niesamowicie łaknął.

Dziś nie trzeba już własnoręcznie wiercić dziury w pniu drzewa, by pozyskać ten cenny napój. Sok z brzozy dostępny jest bez problemu w sklepach i w Internecie przez cały rok. Choć nie urzeka swoim smakiemerdecznie polecam, bowiem jego właściwości sąjające naszemu zdrowiu.Sok z brzozy nazywany jest również oskołą lub brzoziną.

Co daje nam ten sok?

1. Dostarcza witaminy

Oskoła bogata jest w witaminy, składniki mineralne i substancje odżywcze. Stanowi źródło żelaza, miedzi, wapnia, magnezu, fosforu, potasu, kwasu askorbinowego oraz witamin z grupy B. Ponadto znajdziemy w niej łatwo przyswajalne cukry, kwas jabłkowy, kwas cytrynowy, garbniki, związki żywicze i aminokwasy.

2. Działa przeciwbólowo

Zawiera również salicylan metylu, który swoimi właściwościami przypomina aspirynę i łagodzi dolegliwości bólowe. Taki skład sprawia, że sok z brzozy nie toleruje wysokich temperatur (podgrzewanie niszczy bowiem jego właściwości zdrowotne).

3. Sok z brzozy oczyszcza organizm.

Stanowi swoisty detox. Przyspieszając procesy filtracji w przewodach moczowych, działa moczopędnie. Dzięki temu szkodliwe produkty przemiany materii wydalane są szybciej, nie powstają niepotrzebne złogi i kamienie nerkowe. Ponadto brzozina wspomaga wątrobę, oczyszczając ją i neutralizując substancje toksyczne.

4. Działa antyrakowo

Uważa się, że ma działanie antynowotworowe. Przypisuje jej się szczególną skuteczność w walce z nowotworami płuc, stąd też nie powinni od niej stronić palacze.

5. Wspiera układ trawienny

Sok z brzozy przychodzi z pomocą również tym, którzy skarżą się na wrzody żołądka – skutecznie łagodzi on objawy chorobowe ze strony układu pokarmowego. Odpowiada również za regulację przemiany materii.

6. Odmładza

Oczywistą sprawą jest natomiast to, że ze względu na zawartość antyoksydantów opóźnia procesy starzenia, zapobiega zakrzepicy, przywraca elastyczność skórze. Zawarta w nim betulina reguluje poziom cholesterolu oraz zwiększa wrażliwość na insulinę. Jak większość superpokarmów, sprzyja także odchudzaniu – dostarcza bowiem kwasu chlorogenowego, który zmniejsza apetyt i pobudza metabolizm tłuszczów.

 

źródło: www.ulicaekologiczna.pl, foto: wiedzmazrowerem.wordpress.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register