90. urodziny Heleny Pilejczyk – olimpijki z Elbląga

Helena Pilejczyk, nasza olimpijka i Honorowa Obywatelka Elbląga, obchodzi jutro 90 urodziny. W przeddzień tak wspaniałej rocznicy z Szanowną Jubilatką spotkali się Prezydent Witold Wróblewski i Antoni Czyżyk Przewodniczący Rady Miejskiej.

Helena Pilejczyk urodziła się 1 kwietnia 1931 r. Początkowo uprawiała grę w siatkówkę i lekkoatletykę, wkrótce jednak zmieniła dyscyplinę na łyżwiarstwo szybkie. Jej kariera sportowa była pełna sukcesów.

Trzydzieści siedem razy zdobywała tytuł Mistrzyni Polski, ustanowiła 48 rekordów Polski, jest medalistką Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich. Po skończeniu czynnej kariery zawodniczej nadal była związana z łyżwiarstwem szybkim. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy.

61 lat temu, dokładnie 21 lutego 1960 r., w amerykańskiej miejscowości Squaw Valley Helena Pilejczyk wywalczyła brązowy medal na igrzyskach olimpijskich w wyścigu łyżwiarek szybkich na 1500 metrów.
Dokonania Pani Heleny Pilejczyk były wielokrotnie nagradzane, została odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W czerwcu 2002 roku Rada Miejska w Elblągu nadała pani Helenie Pilejczyk tytuł Honorowego Obywatela Elbląga. 10 lat temu Jej imię nadano krytemu lodowisku przy ul. Karowej.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register