Bardzo wietrzne święta. W całym kraju wichura wyrządziła wiele szkód

Pogodowo te święta są bardzo zaskakujące. Zamiast śniegu i mrozu mamy dość ciepłą pogodę oraz bardzo silne wiatry. Na Bałtyku zaś sztorm. Meteorolodzy ostrzegają przed silnymi podmuchami wiatru.

Awarie energetyczne występują na terenie 10 województw; ogółem 72 075 odbiorców jest bez prądu – poinformował na Twitterze dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. W związku z silnym wiatrem IMGW wydało ostrzeżenia dla 9 województw.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Pomorskiem, gdzie ponad 53 tys. odbiorców jest pozbawionych prądu. Szkody występują również w województwach: podlaskim (7 353 odbiorców), warmińsko-mazurskim (4 760), łódzkim (1 930), małopolskim (1 486), dolnośląskim (1 295), kujawsko-pomorskim (1 010), wielkopolskim (634), opolskim (293), a także lubelskim (323).

Przyczyną awarii są wichury występujące na tych terenach. W związku z silnym wiatrem alerty ostrzegawcze dla 9 województw wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczą Warmii i Mazur, Podlaskiego, Małopolskiego oraz Podkarpacia. Z kolei dla Mazowsza, Świętokrzyskiego, Lubelskiego, Śląska i Łódzkiego wydano 1 stopień ostrzegawczy.

Jak podaje IMGW, alert 2. stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Instytut zaleca ostrożność oraz śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej

Portal meteoelblag.pl ostrzegał przed złamaniem pogody również w naszym mieście i regionie.

„Nie ma już najmniejszych wątpliwości, podtrzymujemy alert na godziny nocne z soboty na niedzielę, uprzątnijcie posesje, nie wyruszajcie w nocy w podróże, nie parkujcie aut pod drzewami, przynajmniej na północy Polski wiatr od Helu po Wejherowo, Puck i Łebę będzie mógł osiągać prędkości 90 – 100 km/h” – ostrzegają meteorolodzy. – Spodziewana wichura będzie silniejsza w miejscach wyżynnych. Oznacza to, że najgwałtowniejsze wiatry zanotujemy na Kaszubach, w północnej części Warmii oraz na wyżynie elbląskiej, w samym Elblągu przewidujemy wiatr maksymalnie dochodzący do 75 / 79 km/h.

Jaka pogoda będzie w święta? O tym pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/wiemy-jaka-pogoda-czeka-nas-w-swieta-to-bedziezaskoczenie/

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register