Budowa przekopu może też odkryć nowe złoża bursztynu

Ruszyły pierwsze prace przygotowawcze przed budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – informuje Urząd Morski w Gdyni. Miejsce inwestycji w Nowym Świecie już sprawdzili archeolodzy. Teraz geolodzy sprawdzą m.in. czy są tam złoża bursztynu.

Jak zwykle, teren przyszłej budowy zbadali archeolodzy. Teraz przejęły go inne ekipy badaczy.

– Prowadzimy wstępne poglądowe wyznaczenie krawędzi przekopu – wyjaśnia Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.

Będą również badania ferromagnetyczne. Są to badania na wodach Zalewu Wiślanego, na trasie planowanego toru podejściowego do portu Elbląg. Polegają one na zlokalizowaniu obiektów metalowych, jak np. potencjalne niewybuchy – dodaje Magdalena Kierzkowska.

Przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej mówili o możliwym wydobyciu ton bursztynu, szacowanych na 880 mln zł. Ministerstwo dopytywane przez dziennikarza Radia Gdańsk, zaprzeczyło jednak, że ma jakiekolwiek wyliczenia na ten temat. Mowa jest jedynie o „uprawdopodobnieniu występowania bursztynu”. Jeśli jednak bursztyn zostanie znaleziony, trafi do majątku Skarbu Państwa.

Ewentualnym potencjałem rejonu nie jest zaskoczony Lucjan Myrta, mistrz bursztynnictwa. Radiu Gdańsk powiedział, że jego zdaniem jest to bardzo prawdopodobne. Jak dodał, jest to najbardziej bursztynonośny region Polski, jeśli chodzi o okolice Bałtyku.

Raporty ze wszystkich działań mają być gotowe do końca listopada.

Przekop Mierzej Wiślanej to również możliwość pozyskiwania całkiem innego surowca. Chodzi o złoża uranu.

W Pomorskiem poszukiwania uranu prowadzono np. w latach 70. ubiegłego stulecia między innymi na Mierzei Wiślanej. W Krynicy Morskiej wykonano odwiert, sięgający około 3 kilometrów w ziemię. Eksploracje te zakończyły się odkryciem bogatej w uran rudy i bardzo cennych złóż… wód solankowych ważnych dla lecznictwa.

Odkryty wówczas obszar pomorskich złóż rud uranu sięga od Sopotu po Tczew, a następnie południowa jego granica biegnie na wschód, ku Gołdapi.

Jednak przeciwko takim, ewentualnym działaniom, protestują ekolodzy oraz Lokalna Organizacja Turystyczna w Krynicy Morskiej.

Projekt przekopu Mierzei jest gotowy, kolejnym krokiem jest pozwolenie na budowę. Kanał powstać do 2022 roku za 880 mln zł – ta suma ma w całości pochodzić z budżetu państwa. 16 października do Elbląga przyjedzie Minister Gospodarki Morskiej Marek Gróbarczyk. Częścią jego wizyty ma być wyjazd do Nowego Światu.

Z kolei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie rozpoczęła społeczne konsultacje w sprawie aneksu do raportu środowiskowego dotyczącego budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Dokumenty uzupełniają wcześniejsze badania.

To kolejne już konsultacje środowiskowe dotyczące budowy drogi wodnej łączącej Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym i portami na jego południowym brzegu. Inwestycja będzie realizowana na obszarze Natura 2000.

Źródło: Radio Olsztyn

2 komentarze

  • no name Reply

    6 października 2018 at 18:28

    Pisowskie szwagry już dopilnują żeby żadnego bursztynu nie było.

  • Ryszard Reply

    7 października 2018 at 21:39

    Nasze pieniadze wyrzucone w piach ale co tam, jarkacz polskezbaw nigdy nie wydaje swoich. Przekop jest dobry tylko dla bezposrednich wykonawcow. Oni natrzepia kasy. Potem bedzie kicha i piach zasypie to dzielo.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register