Chcesz otrzymać Kartę Warszawiaka, a nie osiągasz dochodu? Wystarczy złożyć PIT o wartości „0”

Wszyscy pasażerowie, którzy nie mają obowiązku składania rocznego zeznania podatkowego (np. osoby bezrobotne, nieosiągające dochodu lub otrzymujące  zasiłki, dodatki do rent rodzinnych itp.), a chcą skorzystać ze zniżek wynikających z Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka (m.in. z możliwości zakupu tańszych biletów długookresowych na komunikację miejską), powinni do 2 maja złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie podatkowe. W rubryce, w której określa się wysokość przychodów trzeba wpisać kwotę „0”. Dokument potwierdzający złożenie zeznania podatkowego należy okazać w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM lub dzielnicowym Wydziale Obsługi Mieszkańców podczas składania wniosku o e-hologram.  

PIT o wartości „0” powinny złożyć także osoby, które posiadają hologram Młodego Warszawiaka i w 2016 roku kończą 21 lat, a nie są studentami oraz studenci, którzy ukończą 26 rok życia, a dotychczas korzystali z uprawnień na podstawie wniosku rodzinnego (PIT rodziców).

Osoby, które skończą 21 lat, ale kontynuują naukę na uczelni wyższej mogą nadal – do ukończenia 26 roku życia korzystać z Karty Młodego Warszawiaka. W innym przypadku, podobnie jak 26-latkowie powinni zgłosić się do Punktu Obsługi Pasażerów ZTM lub Wydziału Obsługi Mieszkańca wraz z odpowiednimi dokumentami, żeby zmienić status Karty z Młodego Warszawiaka na Warszawiaka.

Jednym z wymaganych dokumentów jest ten poświadczający rozliczenie się z podatku w Warszawie (lista dokumentów koniecznych do uzyskania uprawnień jest dostępna tutaj). Często jest jednak tak, że osoba, która np. we wrześniu zdaje egzamin magisterski wcześniej nie pracowała, a tym samym nie rozliczyła podatku. W efekcie, gdy pojawi się w październiku w POP-ie nie będzie podstawy do wyrobienia Karty Warszawiaka. Wszystkie osoby, które w zeszłym roku nie pracowały, a jednocześnie planują wyrobienie Karty Warszawiaka powinny złożyć do 2 maja w urzędzie skarbowym PIT o wartości „0”. Będzie on podstawą do późniejszego przyznania Karty Warszawiaka.

źródło: http://www.ztm.waw.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register