Chcieli oszukać elbląskich seniorów. Interweniował Miejski Rzecznik Praw Konsumentów i policja

W minioną sobotę (7.01.2023 r.) swojego szczęścia w naciąganiu elbląskich seniorów próbowali pracownicy firmy New Life Sp. z o.o. Zaproszenia na spotkanie organizowane w sali bankietowo-weselnej Eden przy ul. Królewieckiej były realizowane telefonicznie. Podczas rozmowy zapraszane osoby dowiadywały się, że jeśli przyjdą otrzymają za darmo telewizor – informuje Miejski Rzecznik Praw Konsumentów w Elblągu.

To był pierwszy etap selekcji. Całkiem sporo osób w to uwierzyło i przyszło o godz. 11:00 na pierwsze z trzech umówionych spotkań. Nie wszyscy zostali wpuszczeni. Spośród przybyłych pracownicy firmy New Life wybrali sobie takich, którzy zostaną wpuszczeni do środka. To był drugi etap selekcji.

Ci, którzy im nie podpasowali, otrzymywali bezwartościowe kupony rabatowe wraz z informacją, że będą mogli za nie kupić różne rzeczy. W ten sposób obyło się bez awantur o obiecany telewizor.

Na pokaz wpuszczone zostały również osoby podstawione przez Miejskiego Rzecznika Konsumentów, a ekipa policjantów z PG KMP Elbląg czekała w pogotowiu.

– Gdy spotkanie dobiegało końca otrzymaliśmy relację na temat jego przebiegu oraz informację, że para seniorów właśnie podpisuje jakieś dokumenty. Osoby, które nie dały się naciągnąć, a w efekcie straciły prawie 2 godzimy czasu, otrzymały zabawkowe tablety (zamiast telewizora) – informuje Paweł Rodziewicz, Miejski Rzecznik Praw Konsumentów.

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 286 kk oraz kilku wykroczeń, do akcji wkroczyli policjanci. Zabezpieczyli dowody i przyjęli zawiadomienie od pokrzywdzonych.

– Organizatorzy pokazu wyglądali na zdziwionych. Mimo, że w rozmowie potwierdzili, że słyszeli o wyrokach zapadających w Elblągu. Teraz czeka ich okres wyczekiwania na zarzuty i kto wie, może ponownie zawitają w Elblągu sprzedawać swoje bajki składając zeznania przed sądem – dodaje, Miejski Rzecznik Praw Konsumentów

Dodać należy, że Prezes UOKiK po przeprowadzeniu postępowania i kontroli wydał decyzję, w której nałożył na New Life Sp. z o.o. karę w wysokości ponad 1,2 mln zł. Karę w wysokości 225 tys. zł Prezes UOKiK nałożył również na Mariusza Krzysztofa Jankowiaka – Prezesa jednoosobowego Zarządu New Life Sp. z o.o. za umyślne doprowadzenie do naruszeń wobec konsumentów oraz brak współpracy podczas kontroli w jego firmie.

Na podstawie informacji Miejskiego Rzecznika Praw Konsumentów w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register