Co nas alergizuje w maju?
Co pyli w maju? W maju zaczynają pylić pierwsze trawy, które będą główną przyczyną kłopotów alergicznych przez kilka kolejnych miesięcy. Nieżyt nosa, zaczerwienienie spojówek i łzawienia mogą powodować także pyłki babki, dębu, sosny, szczawiu i pokrzywy.
- Trawy
Trawy i zboża są najczęstszym alergenem powodującym katar sienny i atopową astmę oskrzelową. Stężenie ich pyłków będzie bardzo wysokie od maja do końca pierwszej dekady lipca.
W Polsce występuje 150 odmian z 11 tys. znanych biologom rodzajów traw. Najwcześniej zaczyna pylić Sweet Vernal, czyli Słodka Trawa Wiosenna. Niektórzy twierdzą, że nalewka na bazie tej rośliny jest skutecznym antidotum na katar sienny. Od czerwca zwiększa się ilość alergenu Trawy Tymotki i Kupkówki.
Najlepszą porą na spędzanie czasu poza domem dla osób uczulonych na pyłki traw, jest przedpołudnie i noc. Najgorsze pory to poranek i czas między południem a wieczorem, bo w gorącym i suchym powietrzu unosi się najwięcej pyłków.
- Babka
Babka pyli od maja do września, a apogeum pylenia przypada na przełom czerwca i lipca. W maju stężenie pyłków jest jeszcze niewielkie, dlatego babka stosunkowo rzadko bywa przyczyną uczuleń. Objawem alergii jest nieżyt nosa i zapalenie spojówek. U niewielkiego odsetka uczulonych pojawia się pokrzywka i atopowe zapalenie skóry.
W Polsce występują trzy gatunki babki, z czego dwa pylą w maju i czerwcu, a jeden w lipcu. Stężenia pyłków tego alergenu nie osiągają wysokich wartości, a tylko w miejscach intensywnie porastanych przez tę roślinę (najczęściej na nieużytkach), zauważa się średniowysokie nasilenie pylenia babki.
- Dąb
Pylenie dębu zaczyna się pod koniec kwietnia, ale alergeny unoszą się w powietrzu nawet do końca maja. Drzewa kwitną tuż przed rozwojem liści, lub równocześnie z nimi. W tym czasie osoby uczulone mogą odczuwać spory dyskomfort. Dąb kwitnie krótko, a pod koniec już mało intensywnie, dlatego nie powoduje długotrwałych alergii.
- Sosna
Sosna pyli od początku maja do połowy czerwca. Zarodniki żeńskie i męskie, wytwarzane są na tych samych drzewach, ale alergie powodują tylko kwiaty męskie.
Pyłki sosny mylnie uważane są za częstą przyczynę występującej o tej porze roku alergii, ze względu na intensywnie żółty proszek, osiadający na samochodach, balkonach i w kałużach. Warto wiedzieć, że uczulenia na pyłki drzew iglastych, w tym sosnę, są stosunkowo rzadkie, a alergię wywołują przede wszystkim inne kwitnące w maju i czerwcu rośliny. Jednak dni o bardzo wysokim stężeniu pyłków w powietrzu, mogą okazać się bardzo uciążliwe.
Osoby uczulone na pyłki sosny, powinny przede wszystkim uważać na owoce oleiste (różne gatunki orzechów), które wchodzą w alergię krzyżową z alergenem sosny.
- Szczaw
Szczaw zaczyna pylenie w maju, ale alergeny unoszą się jeszcze przez całe lato, nawet do połowy września. Największe stężenie pyłków szczawiu notuje się na terenach podmiejskich. Roślina uczula sporadycznie, a objawy alergii są typowe: dokuczać może katar sienny, łzawienie i zaczerwienienie oczu.
- Pokrzywa
Pokrzywa jest jednym z silniejszych wiosennych alergenów. Osoby na nią uczulone odczuwają skutki alergii od maja do października. Szczególne nasilenie objawów na pyłki pokrzywy przypada na okres od czerwca do sierpnia, w zależności od roku. Medycyna ludowa zaleca regularne picie naparu z pokrzywy, co pomoże zmniejszyć lub złagodzić objawy alergiczne.
http://www.poradnikzdrowie.pl, foto: pixabay.com
0 komentarzy