Co z rozwojem miasta? Michał Missan odpowiada na projekt Edmunda Szweda

Do wszystkich kandydatów na prezydenta miasta Elbląga trafił projekt budowy osiedla mieszkaniowo-biznesowego Modrzewina Północ autorstwa Edmunda Szweda. Jedynie Michał Missan, kandydat Koalicji Obywatelskiej zdecydował się podjąć temat. Pozostali kandydaci najwyraźniej w sprawach ważnych dla miasta nie mają wiele do powiedzenia.

Przede wszystkim niepokojący jest fakt, że do tego projektu – cokolwiek by o nim nie sądzić – nie odniósł się urzędujący prezydent Witold Wróblewski. Szkoda, ponieważ po raz kolejny unika podjęcia poważnej debaty o możliwych kierunkach rozwoju miasta i szans na wydobycie Elbląga z zapaści.

Tematu nie podjął Jerzy Wilk, który z tak wielką ochotą wspierał prywatnego przedsiębiorcę w odebraniu naszemu miastu możliwości zakupu stoczni rzecznej – na szkodę Portu Morskiego w Elblągu.

Głosu nie zabrał również Stefan Rembelski, który tak chętnie, w mediach, zabiera głos na temat rozwoju miasta. Niestety jego aktywność kończy się na felietonach w gazetach.

Poniżej odpowiedź Michała Missana na koncepcję budowy osiedla mieszkaniowo-biznesowego Modrzewina Północ.

Nowe tereny inwestycyjne m.in. Modrzewina Północ czy tzw. Terkawka są miastu pilnie potrzebne. Bez nowych terenów inwestycyjnych Elbląg nie ma możliwości gospodarczego rozwoju. Nie ma możliwości, aby rosła liczba nowych miejsc pracy, a co za tym idzie zwiększały się dochody budżetu miasta z PIT, CIT.

Ostatnia kadencja jest jednak stracona. Nic w dziedzinie przygotowania nowych terenów inwestycyjnych ich uzbrajania nie zostało zrobione – ani złotówka nie została wydana na nowe tereny. Nowa kadencja musi być okresem, w której takie działania musza zostać podjęte jeżeli chcemy realnie walczyć o inwestorów.

Nie jest tajemnicą, że Modrzewina północ jest już pełna, zostało kilka działek na około 20 ha, działek z nie najlepszym ukształtowaniem terenu, nieuzbrojonych i z brakiem dróg dojazdowych, mimo że cały czas słyszymy, że Modrzewina Południe została kompleksowo przygotowana. Nie jest to do końca prawdą. Nie wszystkie zadania z całościowego projektu urządzania Modrzewiny Południe zostały zrealizowane.

W nowej kadencji koniecznie trzeba rozpocząć działania na Modrzewinie Północ, której tereny są naturalnym przedłużeniem Modrzewiny Południe. Nie prawdą jest, że można tam wygospodarować ponad 200 ha terenów pod inwestycje czy mieszkalnictwo. Jest to teren dziewiczy, na którym znajduję się Park Krajobrazowy. W moim przekonaniu można wygospodarować do 50 ha nowych terenów inwestycyjnych, co i tak byłoby sukcesem biorąc pod uwagę specyfikę terenu.

Reasumując, nowa kadencja musi skupić się na uzbrajaniu terenów inwestycyjnych i szukaniu inwestorów, bez tych działań nie ma możliwości rozwoju gospodarczego.

Dziękuję.

Michał Missan, Kandydat na Prezydenta Elbląga z ramienia Koalicji Obywatelskiej Platforma.Nowoczesna”.

Michał Missan, podobnie jak Witold Wróblewski popełnia błąd kardynalny starając się upchnąć na Modrzewinie inwestorów, czy raczej sprzedać im tam działki. Nie tędy droga. Zgoda – Terkawka jak najbardziej jest odpowiednia dla lokowania dużych, konkretnych inwestycji. Jednakże na Modrzewinie Północ powinny być lokowane budynki mieszkalne. Elblążanie oczekują bowiem nowych komunalnych budynków mieszkaniowych, nie takich adoptowanych ze starych poszkolnych kompleksów.

Tam powinno powstać nowoczesne osiedle mieszkaniowo-biznesowe. Nie tylko na inwestorów czekają mieszkańcy Elbląga. Czekają przede wszystkim na możliwość posiadania własnego mieszkania. Tego tematu zaś kandydaci unikają. Elbląg musi poszerzyć swoje tereny jeśli chodzi o budownictwo mieszkaniowe, komunalne.

Zwłaszcza, że prawie wszystkie atrakcyjne tereny w centrum miasta wszystkie poprzednie władze Elbląga pochopnie sprzedawały developerom. Tos powodowało, że włodarze miasta nie zapewnili możliwości dostępu do mieszkań dla tych elblążan, których nie stać na zakup własnego „m” z prywatnego rynku nieruchomości.

– Politycy lokalni ciągle unikają ważnego tematu. Tematu ZBK oraz budownictwa komunalnego. Wolą patrzeć w stronę pozyskiwania inwestorów, co jak wszyscy widzą, nie wychodzi im zbyt dobrze. Działki na Modrzewinie są sprzedawane firmom, które tworzą 10-20 miejsc pracy. Nie tędy droga, bo elblążanie wyjeżdżają do takich miast, gdzie mają szanse nie tylko na dobrze płatną pracę ale również na własne mieszkanie. Jeśli takiej filozofii elbląski samorząd nie przyjmie jako podstawowy tok myślenia, Elbląg będzie ciągle się wyludniał – komentuje Edmund Szwed.

Więcej o projekcie Modrzewina Północ: http://fakty.elblag.pl/modrzewina-moze-dac-miejsca-pracy-i-mieszkania-elblazanom/

Doceniamy jednak fakt, że jedynie Michał Missan podjął ten temat, choć w naszej ocenie tok myślenia jest błędny. Terkawka jak najbardziej pod inwestycje. Natomiast Modrzewina musi być tym terenem, gdzie ulokuje się budownictwo mieszkaniowe.

1 komentarz

  • Arek Reply

    20 października 2018 at 14:00

    Mieszkania są potrzebne. Tylko czy będą chętni do zamieszkania w pobliżu fabryk? Możliwe sa hałasy, brzydkie zapachy inne uciążliwości. Według mnie Modrzewina to powinien być tylko teren przemysłowy.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register