Czy dostanę mandat, gdy nie będę mieć fotelika?

Na rynku pojawiły się urządzenia zastępujące fotelik ochronny. Ze strony użytkowników pojawiły się natomiast pytania czy jest to dopuszczalne i czy używanie takiego urządzenia nie będzie skutkowało mandatem w razie drogowej kontroli.

Ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. poz. 591) wdrożyła przepisy UE, dotyczące zasad przewożenia dzieci w pojazdach samochodowych.

Zniknęło kryterium wieku dziecka, a pozostało jedynie kryterium wzrostu, tj. poniżej 150 cm. Tak więc również dziecko, które ukończyło 12 lat, a jednocześnie nie osiągnęło wymaganego wzrostu, powinno być przewożone w foteliku bezpieczeństwa lub urządzeniu przytrzymującym dla dzieci.

Gdy na rynku pojawiły się właśnie urządzenia przytrzymujące skracające w pewien sposób pasy bezpieczeństwa wśród osób chcących przewozić swoje pociechy w ten sposób pojawiły się wątpliwości: „czy nie dostanę mandatu za brak fotelika?”

– Kierujący, przewożący dziecko i używający właśnie urządzenia przytrzymującego nie popełnia wykroczenia o ile stosuje urządzenie zgodnie z instrukcją oraz zakresem wagowym dziecka – mówi kom. Wojciech Skrobotun, z-ca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Urządzenie to spełnia warunki określone przy przewozie dzieci określonymi kategoriami pojazdów pod warunkiem, że posiada odpowiedni znak homologacji.

Nie zmienia to faktu, iż urządzenia te zgodnie z ich instrukcją pozwalają przewozić w ten sposób dzieci, których waga przekracza już 15 kilogramów. Do tego czasu dziecko powinno być przewożone w foteliku ochronnym. Ponadto z konstrukcji fotelika wynika to, iż jest on dodatkowym zabezpieczeniem dziecka szczególnie, gdy podróżuje ono starszym autem niewyposażonym w dodatkowe systemy bezpieczeństwa jak chociażby kurtyny powietrzne.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register