Dlaczego warto pić sok pomarańczowy?

Sok pomarańczowy ma wiele wspaniałych korzyści. Naturalne związki zawarte w pomarańczach, są o wiele silniej skoncentrowane w postaci soku niż w formie całego owocu, dlatego też sok pomarańczowy działa na nas jeszcze lepiej niż sama pomarańcza.

Układ trawienny

Badania naukowe pokazują, że sok ma wiele korzystnych właściwości, zwłaszcza dla żołądka. Ma zdolność do regulowania jego funkcji i do zapobiegania pewnym komplikacjom w funkcjonowaniu, np:

Zapalenie błony śluzowej żołądka i wrzody przewodu pokarmowego: sok pomarańczowy jest bardzo skuteczny w łagodzeniu zgagi. Taki sok powinno się pić między posiłkami – sam sok, bez żadnych dodatkowych innych produktów spożywczych: spożywając go właśnie w taki sposób, najsilniej odczujemy jego działanie.

 • Wątroba: picie soku pomarańczowego (między głównymi daniami) może być bardzo pomocne dla wątroby. Sok ma zdolność do zapobiegania zaburzeniom trawienia, powstawaniu obrzęków i fermentacji spożytego pokarmu.
 • Niewydolność dróg żółciowych: sok pomaga produkować więcej żółci, dlatego też jest bardzo przydatny dla osób, które cierpią z powodu marskości żółciowej wątroby.
 • Biegunki i zaparcia: jak wszyscy wiemy, podczas biegunki lub zaparcia, nasze jelita są obciążone. Dlatego warto pić sok pomarańczowy, gdyż ma równieżzdolność do regulowania i stabilizowania funkcji jelit.
 • Niestrawność: Analogicznie jak wyżej, sok pomarańczowy jest w stanie w zauważalny sposób wspomóc walkę z problemami, spowodowanymi przez zaburzenia w trawieniu. Ma zdolność do eliminacji pokarmu niestrawionego w jelitach, które często są powodami takich problemów.

Układ moczowy

Sok pomarańczowy posiada fantastyczne właściwości alkalizujące, co jest bardzo ważne w procesie oczyszczania krwi. Rozpuszcza kwasy, zapobiega osadzaniu się ich w nerkach, co może powodować powstawanie kamieni nerkowych.

Przemiana materii:

Poza właściwościami alkalizującymi, sok pomarańczowy ma też spory wpływ na metabolizm. Spożywanie soku pomarańczowego może pomóc wielu ludziom cierpiącym na:

 • Dnę moczanową lub zapalenie stawów:

Niewydajna przemiana kwasu moczowego może powodować osadzanie się go w stawach, co z kolei prowadzi do bardzo bolesnego zapalenia stawów. Sok pomarańczowy alkalizuje (podnosi odczyn pH) i pomaga obniżyć poziom tego kwasu, wyraźnie poprawiając stan zdrowia ludzi cierpiących na te choroby.

 • Cukrzycę

Sok pomarańczowy jest zalecany pacjentom z cukrzycą, ponieważ pomarańcze zawierają bardzo mało cukru, a także mają działanie moczopędne. To daje zdolność do regulowania poziomu cukru we krwi, a dzięki wysokiej zawartości witaminy C, pacjenci z cukrzycą typu II opóźniają rozwój wszystkich komplikacji, jakie niesie ze sobą ta choroba: infekcje, problemy z gojeniem, osłabienie wzroku, i wiele innych.

Sok pomarańczowy na grypę

Sok pomarańczowy ma dużo witaminy C, która jest w stanie istotnie przyspieszyć leczenie niektórych chorób, takich jak grypa. W przypadku zachorowania na grypę, spożywanie soku pomarańczowego może przyspieszyć leczenie i zmniejszyć większość objawów. To może być bardzo przydatne także dla osób cierpiących na inne schorzenia, np: układu oddechowego, alergików oraz chorujących na ostry atak kaszlu.

Sok pomarańczowy opóźnia procesy starzenia się

Witamina C zawarta w soku pomarańczowym ma wspaniałe właściwości przeciwutleniające. To sprawia, że jest bardzo skuteczna w zwalczaniu szkodliwego działania wolnych rodników w organizmie, które w głównej mierze są odpowiedzialne za starzenie się organizmu. Picia soku pomarańczowego może być użyteczne w zapobieganiu lub co najmniej spowalnianiu rozwoju wielu chorób, które bezpośrednio są związane ze starzeniem się, na przykład:

 • Miażdżyca: sok pomarańczowy istotnie wpływa na poprawę krążenia krwi. Jego silne właściwości przeciwutleniające i przeciwpłytkowe mają możliwość poprawy krążenia, utrudnienia powstawania zakrzepów w tętnicach i zapobiegania występowania miażdżycy.
 • Nadciśnienie tętnicze: Za odpowiednie ciśnienie krwi, bezpośrednio odpowiedzialny jest prawidłowy proces krążenia krwi. Zdrowy krwiobieg pozwala uniknąć problemów z wysokim ciśnieniem krwi.
 • Głuchota: witamina C jest doskonałym środkiem prewencyjnym przeciw powolnej utracie słuchu, która może prowadzić do całkowitej głuchoty.
 • Utrata wzroku: witamina C jest również bardzo pomocna w dbaniu o wzrok. Zapobiega utracie wzroku, a także innym schorzeniom takich jak np. zaćma.
 • Nowotwór: W wielu badaniach nad witaminą C udowodniono, że jest ona na tyle silnym antyoksydantem, że ma zdolność do zmniejszenia ryzyka chorób nowotworowych. Wykazano, że picie dużych ilości soku pomarańczowego zmniejsza ryzyko raka.

źródło: www.krokdozdrowia.pl, foto: czytaczka.pinger.pl

2 komentarze

 • Marlena Reply

  19 stycznia 2018 at 13:02

  Uważam, że w ogóle warto pić soki szczególnie warzywne. Wg. https://www.terapiasokami.pl/dlaczego-warto-pic-soki takie soki dostarczają niezbędne witaminy i enzymy bardzo szybko które potrzebuje nasz organizm. Dlatego warto uzupełnić codzienną dietę o soki, wówczas zdrowie i energię mamy zapewnione.

 • Edzia Reply

  25 kwietnia 2019 at 15:16

  Osobiście uwielbiam świeże soki owocowe. Ich picie niewątpliwie niesie za sobą mnóstwo korzyści zarówno dla zdrowia, jak i urody. Wiadomym jest, że nie można dostrzec efektów picia soków z dnia na dzień, ale… po pewnym czasie regularnej suplementacji widać różnicę.

  Mocno polecam nie tylko sok pomarańczowy, ale także – sok z buraka, wszelkie zielone soki i inne. Warto jednak pamiętać, że niektóre soki – choć zdrowe, to wysokokaloryczne.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register