Drugie życie elbląskiego tramwaju. W Rudzie Śląskiej służy jako…pomnik

Stał w elbląskiej zajezdni tramwajowej i rdzewiał. Nie został jednak pocięty „na żyletki”. Kupił go samorząd miasta Ruda Śląska. Będzie swoistym pomnikiem w tym mieście.

Jak informuje portal rudaslaska.com, tramwaj z Elbląga będzie zdobił Rondo Unii Europejskiej przy pętli tramwajowej. 8-tonowy wagon został dostarczony na miejsce. Przywędrował aż z Elbląga.

Wagon pochodzi z 1959 r. Powstał w Świdnicy. To typ 5ND o numerze bocznym 156. Zakończenie jego eksploatacji nastąpiło w 1996 roku.

– Zakupiliśmy go od Tramwajów Elbląskich po prawie 4 latach poszukiwań. Podobny model obsługiwał dawniej linię nr 9 w Rudzie Śląskiej. Chebzie jest postrzegane przez symbol tramwaju. Stąd nasz pomysł, aby Rondo Unii Europejskiej trochę ubogacić właśnie takim zabytkowym już pojazdem szynowym – mówi Piotr Janik, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Wagon został odrestaurowany – wyczyszczony z korozji i pomalowany farbą kortenową, w ten sposób uzyskano efekt rdzy. Wewnątrz wagon został oczyszczony i odmalowany, odtworzono także część oświetlenia wewnętrznego. Z zewnątrz wagon zostanie oświetlony. Zainstalowany zostanie na nim z jednej strony nr „9”, a z drugiej 12 gwiazdek  – symbol Unii Europejskiej jako nawiązanie do nazwy ronda.

Na rondzie pojawi się również ozdobny napis „Ruda Śląska” oraz zasadzone zostaną kwiaty w kolorach żółtych i niebieskich – barw Unii Europejskiej.

Szkoda, że z okazji 120-lecia istnienia tramwajów w Elblągu nikt nie wpadł na pomysł, aby także w naszym mieście stanął gdzieś pomnik tramwaju. Zwłaszcza, że elblążanie właśnie do tych „czerwonych zbytków” mają sentyment. O czym świadczy niezwykle popularny Konstal 5ND, który okazyjnie jeszcze wyjeżdża na elbląskie torowiska w okresie wakacyjnym.

Przypomnijmy, że w każdy weekend poczynając od Dni Elbląga do Święta Chleba mieszkańcy i turyści będą mogli skorzystać z przejażdżki zabytkowym tramwajem. Nowością w tym roku jest zmiana trasy linii turystycznej, wymuszona inwestycjami drogowymi, jednakże dająca nowe możliwość poznania Elbląga z okien zabytkowego wagonu.

Rozkład jazdy:

24-25.06.2017 r.

Z Pl. Słowiańskiego w kierunku Bażantarni o godz. 12:00, 14:00, 16:00;

Z Pl. Słowiańskiego w kierunku Saperów o godz. 13:00, 15:00, 17:00.

 

do od 01.07.2017 do 03.09.2017 r. w każdą sobotę i niedzielę:

Z Pl. Słowiańskiego w kierunku Ogólnej o godz. 12:00, 14:00, 16:00;

Z Pl. Słowiańskiego w kierunku Saperów o godz. 13:00, 15:00, 17:00.

 

Tak jak w ubiegłym roku pasażerom towarzyszyć będą pasjonaci z Klubu Miłośników Tramwajów w Elblągu (w soboty) oraz przewodnicy elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (w niedziele).

Przejazd zabytkowym tramwajem jest bezpłatny.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register