Drzwi prawe czy lewe – jak je odróżnić?
Projektowanie wymarzonego wnętrza to marzenie i nie lada frajda dla wielu z nas. Czasem jednak ilość rzeczy, o których musimy zdecydować zaczyna być mało przyjemnym wyzwaniem. Już sam dobór odpowiednich drzwi nie jest łatwy. Musimy zdecydować o materiale, z którego zostaną wykonane, kolorze, formie, a także o ich praktyczności, która ma wpływ na komfort użytkowania. Jakie drzwi wybrać do domowego wnętrza prawe czy lewe? Jak je odróżnić? Nasz poradnik pomoże wam w podjęciu decyzji i wyborze optymalnego modelu do potrzeb.
Jak odróżnić drzwi prawe od lewych?
Standardowe uchylne skrzydła drzwiowe dzielą się ze względu na kierunek otwierania na dwa rodzaje prawe i lewe. Odróżnienie jednych od drugich jest banalnie łatwe. Najprostszym sposobem jest kierowanie się położeniem zawiasów. Żeby rozpoznać z jakimi drzwiami mamy do czynienia musimy stanąć naprzeciw nich, tak by otwierały się w naszą stronę. Jeśli zawiasy widoczne są po prawej stronie oznacza to, że mamy do czynienia z drzwiami prawymi, jeśli widzimy je po lewej stronie analogicznie są to drzwi lewe. Bez względu na to czy wybieramy drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne zasada jest dokładnie taka sama.
Kiedy wybrać drzwi prawe, a kiedy lewe?
Dobór drzwi pod kątem kierunku otwierania na lewy i prawy jest niezwykle istotny. Wpływa na funkcjonalność skrzydła, komfort użytkowania oraz co najważniejsze bezpieczeństwo. Podejmując decyzję zastanówmy się jak zaprojektowane są pomieszczenia, do których wybieramy drzwi. Gdzie umiejscowione zostały włączniki światła i kontakty, która ze ścian w pomieszczeniu będzie „pusta”, by drzwi mogły otwierać się w jej stronę. Istotne jest również to, z której strony będziemy podchodzić do drzwi. Zachowanie ciągów komunikacyjnych okazuje się niezwykle ważne w codziennym użytkowaniu. Podchodząc do drzwi z prawej strony warto zwrócić uwagę, by otwierały się w lewą stronę dzięki czemu unikniemy irytującego obchodzenia ich.
Decyzja o wyborze drzwi prawych bądź lewych wpływa również na estetykę pomieszczenia. Projektanci najczęściej sytuują drzwi obok narożnika będącego łączeniem dwóch prostopadłych ścian, w tym przypadku drzwi otwierane na ścianę pozwolą zaoszczędzić sporo miejsca w chwili, kiedy będą otwarte.
Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz?
Mówiąc o kierunku otwierania drzwi należy wspomnieć o jeszcze jednej niezwykle ważnej kwestii. Drzwi oprócz otwierania na prawo lub lewo mogą być otwierane do środka lub na zewnątrz. W tej sprawie podstawowym kryterium doboru powinny być względy bezpieczeństwa. Szczególnie kiedy decydujemy się na drzwi łazienkowe. W ich przypadku bezsprzecznie wybierajmy drzwi otwierane na zewnątrz. W przypadku gdy osoba znajdująca się wewnątrz zasłabnie i zatarasuje drzwi otwarcie skrzydła otwieranego do środka może okazać się niemożliwe. Również w przypadku drzwi wejściowych bezpieczniejszą opcją będą drzwi otwierane do wewnątrz. To pozwoli uniknąć nam uderzenia osoby stojącej po drugiej stronie.
W przypadku pozostałych pomieszczeń wybór kierunku otwierania drzwi pozostaje kwestią dowolną, na którą wpływa ma wiele czynników. Wielkość pomieszczeń, ich układ, to jak często będziemy z nich korzystać, a także aranżacyjna wizja naszego wnętrza. Najważniejsza jest jednak wygoda użytkowania, funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Warto powyższe kwestie przemyśleć bardzo dokładnie już na etapie projektowania domu, ponieważ wymiana drzwi, które nie będą praktyczne, jest niezwykle czasochłonna i kosztowna.
0 komentarzy