Edmund Szwed to prognozował. Teraz rząd chce wdrożyć ten projekt w życie
Kiedy kilka lat temu elblążanin Edmund Szwed ogłosił swój projekt powołania do życia lokalnych banków komunalnych, w tym także Elbląskiego Banku Komunalnego, pominięto to milczeniem. Teraz polski rząd wskazuje, że takie działania to odpowiedni kierunek dla samorządów.
W 2015 r. Edmund Szwed na łamach portalu fakty.elblag.pl poruszył problem dużego zadłużenia Elbląga oraz ewentualnych sposobów wyjścia z tej sytuacji.
– Sposobem na poprawę stanu finansów Elbląga i rozwiązanie jego problemów gospodarczych, jest stworzenie własnego banku, a następnie finansowanie przez ten podmiot samorządu. Tworzenie takiego banku, w polskich warunkach prawnych, jest w pełni realne, ponieważ banki takie mogą być tworzone indywidualnie, przez miasta i gminy lub też przez związki miast i gmin. Tezą wyjściową powinno być uzmysłowienie wszystkim, że pieniądz publiczny, jest własnością społeczności lokalnej, która go tworzy, płacąc podatki. Budżet gminy jest własnością jej mieszkańców, dlatego też budżet samorządu powinien służyć społeczności, która ów zasób tworzy, a nie stanowić ogromny biznes dla prywatnego sektora bankowego – mówił Edmund Szwed.
Zainicjowany proces tworzenia banków komunalnych rozpocząłby bankową repolonizacją przynajmniej pieniądza samorządowego. Banki samorządowe zarządzające pieniądzem lokalnym publicznym i prywatnym, stałyby się głównym mechanizmem rozwoju gospodarczego samorządów.
Edmund Szwed wskazał, że finanse publiczne muszą służyć lokalnym społecznościom, a nie stanowić źródło gigantycznych zysków wyłącznie dla banków i to zazwyczaj prywatnych.
– Fundamentalnym sposobem, jest zmiana sposób myślenia o finansach miasta. Trzeba o te finanse dbać inaczej. Podam jeden przykład. Proszę się zastanowić, ile środków rocznie miasto zostawia bankom za obsługę? Dużo, bardzo dużo! A, co by się stało, gdyby obsługą finansów miasta zajmował się nie bank prywatny, żyjący z prowizji, a bank komunalny, miejski? Nierealne? Skądże znowu. To rozwiązanie świetnie funkcjonuje w krajach Europy Zachodniej, Niemczech, Austrii, Szwajcarii. Co więcej, polskie ustawodawstwo pozwala gminom w Polsce na prowadzenie usług bankowych, przez spółki prawa handlowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nasze miasto taką spółkę powołało i do niej przystąpiło. Powołanie banku komunalnego pozwoliłoby na szybkie oddłużenie miasta, a następnie pozyskiwanie kredytów na zasadach bardziej dogodnych, niż oferują banki komercyjne – mówił Edmund Szwed.
Więcej na ten temat: http://fakty.elblag.pl/edmund-szwed-elblaski-bank-komunalny-uzdrowi-finanse-miasta/
Ten problem oraz istotny fakt konieczności tworzenia banków komunalnych dostrzegł również portal bogatyelblag.pl, który informował o tym na swoich łamach. Dziennikarze wskazywali na projekt, który już w 2014 r., podczas kampanii wyborczej do samorządu, prezentował właśnie Edmund Szwed.
Tymczasem obecnie polski rząd poważnie rozważa możliwość uruchomienia banków komunalnych na poziomie samorządów wojewódzkich.
Ministerstwo Rozwoju wspiera bowiem tworzenie regionalnych funduszy rozwojowych (RFR), grupujących rozproszone fundusze pożyczkowe, poręczeniowe i gwarancyjne. RFR powstały w sześciu województwach, operacyjnie działają trzy.
To grupa pionierska, która rozpoczęła budowę funduszy rozwojowych jeszcze bez ram prawnych. Od września wchodzi w życie nowela ustawy wdrożeniowej, umożliwiająca samorządowi tworzenie RFR. Podobnie jak w przypadku KFG, regionalne fundusze będą mogły budować kapitały, korzystając z recyklingu instrumentów zwrotnych.
– Chodzi o zbudowanie bazy kapitałowej na okres, kiedy strumień pieniędzy unijnych będzie się kurczył. Dlatego zachęcamy regionalne fundusze do korzystania z instrumentów zwrotnych – mówi wiceszef resortu rozwoju.
Długoterminowy zamysł ministerstwa jest taki, żeby silne kapitałowo RFR z czasem mogły przekształcić się w regionalne banki rozwojowe, instytucje z pełną licencją, dającą dostęp do instrumentów rynku finansowego.
– W regionach mogą one pełnić taką rolę jak BGK na szczeblu krajowym, czyli wspierającą dla banków, w tym przypadku spółdzielczych, oraz rozwojową – poprzez finansowanie lokalnych przedsięwzięć inwestycyjnych – wyjaśnia Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
Więcej o tym na stronie: http://realnapolska.pl/ministerstwo-rozwoju-pracuje-nad-wdrozeniem-bankow-komunalnych-o-tym-mowil-trzy-lata-temu-edmund-szwed/
Więcej o projektach Edmunda Szweda dla polskich samorządów na stronie: http://edmundszwed.pl/
0 komentarzy