Elbląg odcina się od rosyjskich miast partnerskich. Czas na usunięcie „czerwonej gwiazdy”?

Elbląg zerwał współpracę z rosyjskimi i białoruskimi miastami partnerskimi. Radni zdecydowali również o zmianie nazwy Rondo Kaliningrad. To efekt agresji Rosji na Ukrainę i toczącej się tam wojny. Radny Paweł Kowszyński apeluje również o usunięcie czerwonej gwiazdy z cokołu na cmentarzy żołnierzy Armii Czerwonej.

Przypomnijmy, że w związku z agresją zbrojną Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę oraz aktywnym wsparciem tej inwazji przez Republikę Białorusi, samorząd Elbląga podjął decyzję o zerwaniu współpracy z miastami partnerskimi z Rosji i Białorusi: Bałtijskiem, Kaliningradem, Nowogrodem Wielkim oraz Nowogródkiem.

To wyraz solidarności z narodem ukraińskim oraz naszymi partnerami z Tarnopola – czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Urząd Miejski w Elblągu. – Pomimo wieloletnich, bardzo dobrych kontaktów z przedstawicielami i mieszkańcami miast rosyjskich i białoruskiego Nowogródka, nie możemy przejść obojętnie wobec toczącej się wojny, pogwałcenia wszelkich zasad przez agresorów wobec suwerennej Ukrainy i jej mieszkańców, którzy ponoszą śmierć w imię swojej Ojczyzny. W ten sposób, jako wspólnota samorządowa chcemy pokazać, że nie ma naszej zgody na takie działania i nie widzimy możliwości dalszej współpracy.

Mieszkańcy Elbląga już wcześniej również, nie czekając na reakcję władz miasta, zasłonili nazwę Rondo Kaliningrad. Radni miejscy zareagowali na sesji Rady Miasta, podjęli decyzję o zmianie nazwy dwóch rond. “Rondo Kaliningrad” zmieniono na “Rondo Bitwy pod Grunwaldem” (przy Al. Grunwaldzkiej), a “Rondo Nowogródek” na “Rondo Bitwy Warszawskiej” (na skrzyżowaniu ulic: Warszawskiej i Żuławskiej).

Radny Paweł Kowszyński apeluje, aby usunąć z cokołu stojącego na cmentarzu żołnierzy Armii Czerwonej gwiazdę – symbol związany z ZSRR.

Dekomunizacja przestrzeni publicznej tu i teraz. Uważam, że nadszedł najwyższy czas, aby z obelisku stanowiącego dominantę na cmentarzu Agrykola w Elblągu usunąć gwiazdę pięcioramienną symbolizująca armię czerwoną oraz sierp i młot symbolizujący imperium sowieckie – pisze radny na swoim profilu na facebooku. – W ramach bezprecedensowej i brutalnej agresji, popartej zmasowaną propagandą oszczerstw, Putin dokonuje zbrodni wojennych. Daje też jasno do zrozumienia, że chce odbudować dawne imperium sowieckie drogą haniebnej przemocy na niezawisłych narodach. Czerwona gwiazda oraz sierp i młot znajdujące się na obelisku symbolizują to imperium zła. Nie piszę o burzeniu grobów ani ich usuwaniu, bo zmarłym i poległym należy się miejsce. Nie piszę o usuwaniu daty z cokołu, bo ona ma przypominać o wojnie i poległych. Natomiast uważam, że symbole totalitarne powinny zostać zdemontowane – symbole totalitarne.

3 komentarze

 • Edie Reply

  5 kwietnia 2022 at 12:27

  Panie głupio-radny.
  Leżący na cmentarzu pod czerwoną gwiazdą ludzie nie są winni ani swojej śmierci, ani miejsca pochówku, walczyli na wojnie z niemiecką armią. Nie mają oni nic wspólnego z putinowską bandziorską Rosją, ani z Putinem.Tym bardziej nie są winni nic Putinowi. Cmentarzy żołnierzy sowieckich, niemieckich, armii napoleońskiej, pruskiej,… jest na tej ziemi pełno. Od lat nikt ich nie chce burzyć ani niszczyć. Naruszanie miejsca spoczynku ludzi nie jest w tradycji narodu polskiego.
  Nawoływanie do demolowania cmentarza jest haniebne, jest ordynarną prowokacją i mogło narodzić się tylko w bezmózgiej łepetynie pisomatołka. A pisiorskie i bolszewickie uprzedzenia wsadź sobie chłopku tam gdzie kał wypływa.

 • Rino Reply

  16 kwietnia 2022 at 08:40

  Gdzie Pan radny był do tej pory, a może dopiero się przebudził na sesji i chce zabłysnąć jak ” spadająca” Gwiazda.
  Podtrzymam komentarz poniżej napisany, że Ci żołnierze którzy polegli by wyzwolić Elbląg i okolice nie są winni Putinowskiej agresji.
  A może przypomnijcie sobie jak WP przekroczyło granicę Czeską to co zrobić z tymi żołnierzami?
  Zostawię te sugestie do przemyślenia i życzę wszystkim zdrowych spokojnych Świąt Wielkanocnych.

 • Jakub Reply

  18 września 2022 at 13:15

  Cmentarz to nie tylko miejsce spoczynku ale i miejsce spokoju zadumi i szcunku. Zaden radny nie bedzie uprawial polityki kosztrm swietego miejsca

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register